لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۵

تسريع رشد اقتصادی در چين


در نشست کنگره حزب کمونیست چین، سران حزب و مقامات اقتصادی کشور اعلام کردند رشد اقتصادی چین در مسیری رضایت بخش در حرکت است. به گفته مسوؤلان اقتصادی کشور، رشد اقتصادی در سال جاری به هدف پیش بینی شده خواهد رسید و این روند در صورتی که ادامه پیدا کند، سرمایه کشور را تا سال ٢٠٢٠ به دو برابر حجم سال ٢٠۱٠ خواهد رساند.

چین روز يکشنبه اعلام کرد اقتصاد کشور روندی موفق داشته است و احتمال آن می رود که در پایان سال جاری به میزان رشد اقتصادی پیش بینی شده برای امسال دست یابد. این خبر پس از نشست سیاستگزاران حزب کمونیست در پکن اعلام شد. به گفته آژانس برنامه ریزی اقتصادی چین، دومین اقتصاد قدرتمند جهان موفق شده است تا روند کند رشد اقتصادی کشور را تسریع بخشد.

ژنگ پين رئیس کمیسیون اصلاحات و توسعه ملی چین که پس از هجدهمین جلسه حزب کمونیست با خبرنگاران مصاحبه داشت، افزود که اطمینان دارد رشد تولید ناخالص ملی در سال ٢٠۱٢ بیش از ۷ و نيم درصد خواهد بود.

در جلسه حزب کمونیست در کنگره، هو جينتائو رئیس جمهوری چین که بزودی دوره خدمتش به پایان خواهد رسید، گفت چین باید تولید ناخالص ملی و میزان سرمایه موجود در سال ٢٠۱٠ را تا سال ٢٠٢٠ دوبرابر کند.

بر اساس داده ها در ماه اکتبر، اقتصاد چین پس از یک دوره سه ساله رشد آهسته، رشدی چشمگیر داشته است. این رشد در نتیجه شتاب سرمایه گذاری های زیربنایی و همچنین میزان تولید بالای کارخانه ها حاصل شده است.

بر اساس داده های بدست آمده در روز شنبه، میزان افزوده تجاری طی ۵۴ ماه اخیر رشدی شتابدار و بی سابقه داشته است. رشد صادرات نیز طی ۵ ماه اخیر به ۱۱ درصد رسیده که از آنچه انتظار می رفت بسیار بالاتر است.

این در حالی است که رشد اقتصادی سالانه به ۷ و ۴ دهم درصد که کمترین میزان طی ٣ سال اخیر است رسیده و در نتیجه اقتصاد چین را هنوز در مسیری با رشد آهسته نگهداشته است.

ريیس بانک مرکزی چین نیز روز پنجشنبه هشدار داد که ریسک های اقتصادی خارج از کنترل هنوز می توانند اقتصاد را تهدید کنند، اما بانک مردمی چین سیاست های لازم را اتخاذ کرده تا در صورت بروز خطرات اقتصادی، با آنها مقابله کند.
XS
SM
MD
LG