لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۲

وام ۲۰ میلیارد دلاری چین برای آفریقا


شی جین پینگ رئیس جمهوری چین در آخرین مرحله از سفرشش روزه خود به چهار کشور جهان ، روز جمعه ، وارد برازاویل پایتخت جمهوری کنگو شد.
او اولین رئیس جمهوری چین است که از زمان برقراری روابط دیپلماتیک با کنگو از آن کشور دیدن می کند.

رهبران چین و کنگو توافق نامه های متعددی در خصوص پروژه های زیر بنایی امضا کردند و تصمیم گرفتند همکاری بین دو کشور را گسترش دهند.

سرمایه گذاری ۶۳ میلیون دلاری چین برای پروژه ایجاد بندر رودخانه ای اویو در شهر زادگاه دنیس ساسو نگوسو رئیس جمهوری کنگو یکی از مواردهمکاری هاست .
دولت کنگو می خواهد این ناحیه را به یک منطقه ویژه اقتصادی تبدیل کند.

برخی دیگر از پروژه های مورد توافق طرفین ساخت یک نیروگاه برقی ۱۹ مگا واتی در شمال غربی کنگو و همچنین احداث یک بندر جدید در پایتخت اقتصادی کنگو ، پوینت نوآ ، برای بارگیری محصولات سنگ های معدنی کنگو است.
چین در عین حال وارد کننده نفت کنگو است.

رئیس جمهوری چین در سخنرانی خود در پارلمان کنگو، این کشور مستعمره پیشین فرانسه، بر افزایش همکاری متقابل چین و کشورهای افریقایی، که به گفته وی هم تراز هستند، تاکید گذاشت.
چین ضمنا توافق کرد قریب ۳۰ میلیون دلار در اختیار کنگو بگذارد، که بخشی از آن بعنوان وام بلا عوض و بخشی دیگر بصورت وام بدون بهره خواهد بود.

چین همچنین برای ساخت ۲۰۰ خانه و مدرسه در ناحیه امپیلا در پایتخت کنگو اعلام آمادگی کرده است. بخش وسیعی از این ناحیه در جریان انفجار اسلحه خانه ارتش در سال گذشته نابود شد.

در محموع ۲۰ میلیارد دلار وام به کشورهای افریقایی پیشنهاد کرده است که تا سال ۲۰۱۵ پرداخت شود.
بسیاری از دولت های افریقایی از حضور فزاینده چین به عنوان راه چاره ای در مقابل نفوذ کشورهای غربی استقبال کرده اند.

شی جین پینگ در اولین سفر خارجی اش در مقام ریاست جمهوری چین علاوه بر کنگو از روسیه، تانزانیا و افریقای جنوبی نیز دیدن کرده است.
XS
SM
MD
LG