لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۹

چین در ازای دریافت اطلاعات درباره «تروریست‌ها» پاداش نقدی می‌دهد


تظاهرات ضدتروريستی در اورومچی، در منطقه خودمختار اویغور سین کیانگ
تظاهرات ضدتروريستی در اورومچی، در منطقه خودمختار اویغور سین کیانگ

مقامات منطقه خودمختار اویغور ایالت سین کیانگ (چین) یک صندوق حاوی مبلغی نزدیک به ۵۰ میلیون دلار تاسیس کردند تا برای پرداخت پاداش، در ازای اطلاعاتی که منجر به دستگیری یا کشتن «تروریست‌های مظنون» شود، از آن استفاده شود.

هفته گذشته ۶ نفر، که با دادن اطلاعات کليدی در يافتن مخفيگاه ۱۰ مظنون به تروريسم در ايالت هوتان کمک کرده بودند، بيش از ۱۶هزار دلار جايزه دريافت کردند.

خبرگزاری رسمی چین، شین هوا، گزارش داد که پلیس با کمک ۳۰ هزار داوطلب، توانست مظنونان را ردیابی کند و آنها را در یک مزرعه به دام انداخت. در درگیری مسلحانه‌ای که پس از آن روی داد، ۹ تن از مظنونان کشته و يک نفر نیز بازداشت شد.

در ناآرامی‌های يک سال گذشته ايالت سين کيانگ، زادگاه اقليت مسلمان اويغور، ۲۰۰ نفر کشته شدند. بروز خشونت‌ها موجب شد تا پکن سرکوب يک ساله‌ای را برای آنچه که تروريسم در منطقه می‌خواند به راه ‌اندازد. در اين کارزار تاکنون صدها نفر بازداشت شده‌اند.

بسیاری از اویغورها می‌گویند آنها قربانی تبعیض و سرکوب حکومتی، از جمله محدودیت در برگزاری آئین‌های مذهبی اسلامی و تبعیض به نفع اکثریت «هان» هستند. پکن منکر اعمال تبعیض عليه اویغورهاست.

XS
SM
MD
LG