لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۶

همکاری هسته ای بریتانیا و چین در تولید انرژی


بریتانیا اجازه می دهد شرکتهای چینی سهام پروژه های هسته ای این کشور را خریداری کنند. این تصمیم بخشی از تلاشی است که برای سرعت بخشیدن به افزایش توانایی تولید الکتریسیته در جریان است.

جرج آزبورن وزیر مالیه این تصمیم را روز پنجشنبه هنگام دیدار از چین اعلام کرد و گفت دو کشور تفاهم نامه ای در زمینه همکاری های هسته ای امضا کرده اند.
در بیانیه وزارت خزانه داری بریتانیا آمده است که سرمایه گذاری اولیه چینی ها در پروژه های هسته ای در ابتدا به صورت سهامدار خرده است، ولی می تواند در پروژه های آینده تبدیل به سهامدار عمده شود.

اوائل این هفته، لندن اعلام کرد که مشغول معامله با یک شرکت دولتی چین و یک شرکت انرژی فرانسوی به منظور ساخت نخستین سایت هسته ای برای تولید برق از سال ۱۹۹۵ به این سو است.
بریتانیا به طور جدی خواهان جلب سرمایه گذاری خارجی در پروژه های زیربنایی خویش است و می گوید به سایت های هسته ای بیشتری برای تولید الکتریسته نیاز دارد تا در سالهای آینده دچار کمبود برق نشود.

آزبورن همکاری های بریتانیا و چین را به عنوان «بخش مهمی از برنامه دولت برای توسعه نسل آینده انرژی هسته ای در بریتانیا» ستود. و گفت این همکاری کمک به ایجاد مشاغل و سرمایه گذاری جدید می کند و باعث کاهش هزینه برق برای مصرف کنندگان می شود.

مقامهای بریتانیا گفتند حفظ ایمنی های لازم در تاسیسات هسته ای در نظر گرفته شده است.
چین متهم است که اسرار محرمانه شرکتهای غربی و دیگر اسرار محرمانه غرب را می رباید.
XS
SM
MD
LG