لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۹

کیفرخواست برای «بو شی لای» صادر شد


شین هوا خبرگزاری رسمی چین اعلام کرد روز پنجشنبه در شهر جینان پایتخت ایالت شاندونگ در ساحل جنوبی چین، برای یک سیاستمدار سرشناس این کشور که «بو شی لای» نام دارد کیفرخواستی در موارد رشوه گیری، فساد و سوء استفاده از قدرت صادر گردیده است.

شین هوا به نقل از این کیفرخواست گفت که بو به سوء استفاده از مقام، «کمک به نفع مادی دیگران»، و دریافت ارقام بزرگ پول و مِلک متهم شده است.
هنوز تاریخ محاکمه تعیین نشده است ولی گفته می شود ممکن است همین هفته یا اوایل ماه آینده آغاز شود.

این بزرگترین رسوایی سیاسی - حزبی در چند دهه اخیر چین است.

در بیانیه ها ذکر مستقیمی از «گو کی لای» همسر بو به میان نیامده است. گو سال گذشته به قتل یک بازرگان بریتانیایی به نام نیل هی وود محکوم شد.

کری براون مدیر مرکز مطالعات چین در دانشگاه سیدنی - استرالیا، به صدای امریکا گفت بسیار بعید است که دادستان برای بو که ۶۴ سال دارد تقاضای مرگ نماید.
آقای براون گفت: «چنین کاری سابقه خیلی بدی برای ... آینده می گذارد. بنابراین من فکر می کنم زندان ابد یا حتی حکم اعدامی که معلق بماند ...» برای وی تقاضا شود.

آقای بو رئیس حزب کمونیست در چانگ گینگ بود و سال گذشته قبل از آشکار شدن این رسوایی قرار بود در دوران انتقال رهبری به عضویت پولیتبورو یا دفتر سیاسی حزب منصوب شود.
این موضوع ممکن بود باعث شود اختلاف عمیق میان مقامهای بلندپایه حزب را آشکار کند، اما به گفته کری براون آخرین تحولات و نوع کیفرخواست نشان از آن دارد که مقامات ارشد پکن در این مورد به توافق رسیده اند.

سقوط بو از ماه فوریه سال گذشته آغاز شد، وقتی که ونگ لیجون رئیس پلیس منطقه او به سفارت امریکا در چنگدو پناهنده شد و به مقامهای امریکایی گفت بو در پنهانکاری قتل هی وود بازرگان بریتانیایی نقش بازی می کند.
ونگ لیجون بعد به اتهامات گوناگون از جمله پناهندگی، سوء استفاده از قدرت و رشوه به ۱۵ سال زندان محکوم شد. همسر بو حکم اعدام تعلیقی گرفت، که در سنت چین معمولاً به حبس ابد تبدیل می شود.
در یک سال اخیر از بو خبری نبود. رسانه ها او را به فساد، سوء استفاده از قدرت و رشوه و روابط «غیر اخلاقی» با تعدادی از زنان متهم کردند و از حزب کمونیست اخراج شد.

تحلیلگران می گویند تقریباً مطمئن اند که وی محکوم می شود زیرا دادگاههای چین تحت کنترل حزب کمونیست کشور اداره می شوند.
XS
SM
MD
LG