لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۶

پکن میزبان رقابت‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ شد


اعضای کمیته بین المللی المپیک روز جمعه در یکصد و بیست و هشتمین نشست خود در کوالالامپور پایتخت مالزی، پایتخت چین را به عنوان میزبانی المپیک زمستانی سال ۲۰۲۲ معرفی کرد.

بدین ترتیب پکن نخستین و تنها شهری است که تا کنون میزبان هر دو رقابت‌های تابستانی و زمستانی المپیک بوده است.

در این نشست، نخست شهر لوزان سوئیس به عنوان میزبان برگزاری المپیک جوانان در سال ۲۰۲۰ برگزیده شد.

رقابت‌های المپیک جوانان برای گروه سنی ۱۵ تا ۱۸ سال و در ۷ رشته ورزشی زمستانی برگزار می‌شود. شهر براسوف رومانی، رقیب لوزان در این انتخاب بود.

پس از آن نوبت به اعلام انتخاب هیجان انگیز دیگری رسد؛ اعلام شهر برنده میزبان برگزاری رقابت‌های المپیک زمستانی سال ۲۰۲۲ از میان دو رقیب آسیایی: آلماتی و پکن.

توماس بچ رئیس کمیته بین المللی المپیک پیش از اعلام نام شهر میزبان گفت «هر دو پروژه ارائه شده از کیفیت ممتاز و چشم‌گیری برخوردار بودند و منطقه را به عنوان سر منزل المپیک زمستانی جهان به مردم دنیا معرفی کردند.»

وی سپس کلان شهر پکن را به عنوان میزبان رقابت‌های زمستانی سال ۲۰۲۲ میلادی اعلام کرد. پکن با شعار «دیداری دوباره و فوق‌العاده بر روی برف و یخ» با اختلاف ۴ رای بر آلمآتی غلبه کرد.

پایتخت چین پیشتر و در سال ۲۰۰۸ میلادی نیز میزبان برگزاری المپیک تابستانی بود؛ و از سوی کمیته بین المللی المپیک به عنوان شهری امن و با امکانات و فرصت‌های تجاری بسیار برای ورزش های زمستانی ارزیابی شد.

XS
SM
MD
LG