لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۲

هنرمند چینی زندانی با خانواده اش دیدار کرد


نمایشگاهی در فضای باز از کارهای آی وی وی در منهتن - ۵ آوریل ۲۰۱۱
نمایشگاهی در فضای باز از کارهای آی وی وی در منهتن - ۵ آوریل ۲۰۱۱

مقام های چینی اجازه داده اند «آی وی وی» هنرمند برجسته چینی که در بازداشت دولت چین در پکن به سر می برد، با خانواده اش دیدار کند.

مادر این هنرمند چینی می گوید به همسر آی وی وی اجازه دادند به مدت پانزده دقیقه در زندان با وی دیدار و گفت و گو کند. وی افزود آی وی وی از سلامتی جسمی برخوردار بود.

آی وی وی که ماه گذشته برای شرکت در نمایشگاه ویژه آثارش در لندن قصد ترک چین را داشت در فرودگاه پکن بازداشت شد. پنج روز پیش، نمایشگاه این هنرمند برجسته چینی و بدون حضور وی در لندن گشایش یافت. آی وی وی از هنرمندان مخالف دولت چین، برخوردار از شهرتی جهانی است، که در طراحی ورزشگاه المپیک پکن نقشی اساسی داشته است. آی وی وی همچنین در جریان زمین لرزه بزرگ استان سچوان، دولت چین را به دلیل اهمال در کمک رسانی به آسیب دیدگان مورد انتقاد شدید قرار داد.

در این حال سخنگوی وزارت امورخارجه چین در گفت و گو با خبرنگاران گفت به دلیل عدم تکمیل پرونده آی وی وی نمی تواند در این باره ابراز نظر کند.

همزمان با این رویداد دستیار وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا گفت ما به دقت گزارش های دریافتی چند ماهه اخیر در مورد بازداشت و یا ناپدیدی شماری از فعالان حقوق بشر از جمله نویسندگان، حقوقدانان و هنرمندان چینی از جمله آی وی وی را مورد پیگیری قرار داده ایم.

سه ماه پیش که شماری از مردم چین به پیروی از خیزش های آزادیخواهانه کشورهای عربی دست به اعتراضات مدنی زده بودند توسط نیروهای امنیتی چین به شدت سرکوب شدند. در جریان این سرکوبی چندین تن از فعالان حقوق بشر چینی بازداشت یا ناپدید شده اند.

XS
SM
MD
LG