لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۱

ادعای چین درباره حضور القاعده مورد سوال است


ادعای دولت چین در مورد حادثه مرگبار میدان «تیان آن من»، از سوی برخی از کارشناسان مورد سوال قرار گرفته است. چین مدعی است این واقعه از سوی یک گروه جدایی خواه وابسته به القاعده در شمال غربی کشور سازماندهی شده بود.
در جریان انفجار و آتش گرفتن یک اتومبیل در میدان «تیان آن من» در روز دوشنبه هفته پیش ۳ سرنشین اتومبیل و ۲ جهانگرد کشته و تعدادی از رهگذران پیاده زخمی شدند.
مقام های چین این حادثه را یک حمله تروریستی توصیف کردند، و آن را به جنبش اسلامی ترکستان شرقی نسبت داده اند. این جنبش در راستای کسب استقلال ایالت عمدتاً مسلمان نشین سین کیانگ در حال مبارزه است.

مایکل کلارک محقق دانشگاه گریفیث استرالیا، که شهروند ایالت سین کیانگ است به صدای امریکا گفت: نوع و نحوه حمله را می توان یک حمله تروریستی دانست، اما از آنجا که مهاجمان فاقد وسایل پیشرفته بوده اند، ادعای دولت چین در مورد وابسته بودن آنها به القاعده مورد سؤال است.

کلارک گفت: سوال مقدماتی این است که آیا می توان تصور کرد عملیات آماتوری انجام شده توسط یک سازمان تروریستی پیچیده صورت گرفته باشد. این چیزی است که دولت چین می خواهد با اشاره به نهضت اسلامی ترکستان شرقی، به جامعه بین المللی بقبولاند.

چین نهضت اسلامی ترکستان شرقی را مسئول یک رشته حملات به اهداف دولتی در سین کیانگ در سالهای اخیر معرفی کرده است. اما بسیاری - از جمله کلارک - حضور سازمان یافته این نهضت را مورد سوال قرار می دهند. بسیاری می گویند دولت پکن در مورد تهدید این گروه اغراق می کند تا سیاستهای خشن خود را در مورد اقلیت اویغور توجیه کند. بعضی از اویغورها شکایت دارند که از نظر فرهنگی و مذهبی مورد تبعیض قرار می گیرند.

برخی دیگراز تحلیلگران می گویند گزارش دولتی از واقعه سرنگونی اتومبیل در روز دوشنبه در پکن ناقص است. هنریک شاجفسکی که در گروه حقوق بشر اویغورها در واشنگتن فعالیت می کند می گوید: ما واقعا به جزئیات بیشتر و مشخصی نیاز داریم تا آن را یک حمله تروریستی بدانیم.

شاجفسکی قبول دارد که چین در مورد نقش نهضت اسلامی در سین کیانگ اغراق می کند و می گوید اتهامات تروریستی عملی سیاسی برای منحرف کردن اذهان از شکایات اویغورها است.

یوهان لوگیرک-ویست محقق انستیتوی امور بین المللی در سوئد می گوید اویغورها احساس می کنند راه دیگری برای بلند کردن صدایشان ندارند. وی می گوید: آنها احساس می کنند مذهبشان و فرهنگ و سنت هایشان از طرف مردم چینی زبان مورد چالش قرار گرفته و احساس می کنند از حقوق مساوی در فرصتهای اجتماعی برخوردار نیستند.

چین ادعای بدرفتاری با اویغورها را رد می کند و می گوید حقوق اقلیت ها در سراسر کشور تضمین شده است و آزادی گسترده فرهنگی و مذهبی و بهره مندی از توسعه های شهری برای همه وجود دارد.

از زمان واقعه میدان «تیان آن من»، چین تحلیلگران غربی برای مورد اتهام قرار دادن چین در بدرفتاری با اویغورها - و آن بد رفتاری را عامل ایجاد خشونت دانستن - را محکوم کرده است، و م یگوید این گونه اتهام ها حمایت از تروریستهاست.

مقامهای آمریکا از تایید یا رد اظهارات چین درباره واقعه دوشنبه اکراه دارند. روز پنجشنبه وقتی گری لاک سفیر آمریکا در چین در این باره مورد سوال واقع شد، گفت: واشنگتن گزارش مستقلی در این باره ندارد» ولی در باره هر عمل تروریستی تحقیق می کند.
وی همچنین گفت آمریکا معتقد است چین باید بیشتر به فرهنگهای مختلف، مذاهب مختلف، و زبانهای مختلف در سین کیانگ و دیگر مناطق چین احترام بگذارد.
XS
SM
MD
LG