لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۳

رشد تجارت و سرمایه گذاری چین در آفریقا


سفر هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا به آفریقا بر زمینه ای از افزایش سریع تجارت و سرمایه گذاری چین در آنجا صورت می گیرد. تحلیلگران می گویند یک هدف عمده سفر کلینتون این است که مسلم سازد ایالات متحده در رقابت برای تجارت و نفوذ در آفریقا عقب نماند.

چین در سال ۲۰۰۹ آمریکا را پشت سرگذاشت و به بزرگترین شریک بازرگانی آفریقا تبدیل شد، و بالا رفتن سطح تجارت ادامه یافته است. سال پیش میزان تجارت دو جانبه به ۱۶۰ میلیارد دلار رسید، این رقم دهسال پیش ۱۰ میلیارد و ۲۰ سال قبل فقط یک میلیارد دلار بود.

کمک و سرمایه گذاری چین در آفریقا همچنین در حالی که پکن به آن به عنوان منبعی از مواد معدنی خام برای اقتصاد خود که شتابان صنعتی می شود نگاه می کند، رشد کرده است. مقامات چین ماه پیش اعلام کردند اینک حدود دو هزار شرکت چینی، با سرمایه گذاری هایی بالغ بر ۱۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار، معاملاتی در آفریقا دارند. این رقم یک افزایش ۶۰ درصدی را ظرف دو سال نشان می دهد.

هو جینتائو نخست وزیر چین در مجمعی که اخیرا در پکن با حضور مقامات بیش از ۵۰ کشور افریقایی تشکیل شد گسترش روابط را ستود و گفت مردم چین از دولت می خواهند مسئولیت بیشتری در تقویت رشد اقتصادی افریقا قبول کند.

چین در حالی که برای مواد خام مورد نیاز به افریقا نگاه می کند، آنجا را بازار مهمی برای فراورده های حود یافته است.

بر اساس یک گزارش مطالعاتی که شورای دولتی چین در سال ۲۰۱۱ منتشر کرد، صادرات چین به آفریقا در ده های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ بیشتر فراورده های صنعتی سبک، غذا و شیمیایی بود. اما در دهه گذشته، چین بر صدور ماشین آلات، اتومبیل و ابزار الکترونیک به آفریقا افزوده است.

حضور اقتصادی فزاینده چین به معنای نفوذ سیاسی بیشتر است.

گزارش شورای دولتی سعی نداشت مفاهیم سیاسی درگیری چین در آفریقا را پنهان کند و گفت رشد تجارت و سرمايه گذاری به پیشبرد یک نظم سیاسی و اقتصادی بین المللی جدید و عادلانه کمک می کند.
XS
SM
MD
LG