لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۶

رویارویی روستاییان چین با دولت محلی


رویارویی روستاییان چین با دولت محلی
رویارویی روستاییان چین با دولت محلی

مقام های چینی خواسته های ساکنان یک روستا در جنوب کشور را که بیش از یک هفته در آنجا سنگر گرفته بودند مورد قبول خواندند.

رهبران معترضان در ووکان، در استان جنوبی گوانگدونگ، می گویند یک مقام ارشد استان روز چهارشنبه قول داد سه رهبر روستا که پیشتر در رویارویی بر سر تصرف زمین بازداشت شده بودند آزاد کنند.

هفته ها خشم ناشی از تصرف زمین ها، در ماه جاری پس از آن که یکی از رهبران روستا در بازداشت پلیس درگذشت، به اوج رسید. روستاییان راه های را بستند و عملا خودشان به اداره امور پرداختند.

در حرکتی کم نظیر، معاون دبیر منطقه ای حزب کمونیست، درخواست های روستاییان را منطقی خواند.

رهبران روستا از این امتیاز استقبال کردند، اما یک روستایی گفت بسیاری از ساکنان هنوز بر این گمانند که ممکن است حقه ای در کار باشد.

تنش در روستای ماهیگیری نخست در ماه سپتامبر و هنگامی بالا گرفت که روستاییان اعتراض به تصرف غیر قانونی زمین و فساد در دولت محلی را آغاز کردند. آنها می خواهند دولت زمین ها را بازگرداند.

در رویدادی جداگانه در روز سه شنبه، هزاران معترض در یک شهر ماهیگیری ساحلی چین، در جریان رویارویی با پلیس ضد شورش بر سر آلودگی ناشی از ساخته شدن یک نیروگاه ذغالی، بزرگراهی را بستند.

شاهدان در شهر هایمن در استان گواندونگ می گویند پلیس برای پراکنده ساختن جمعیت خشمگین که در نزدیکی ساختمان های دولتی جمع شده بودند، به گاز اشک آور متوسل شد. آسوشتید پرس گزارش داد تظاهر کنندگان سنگ و پاره آجر به سوی نیروهای امنیتی پرتاب کردند و عکس هایی که در اینترنت منتشر شد معترضان را زخمی و خونین نشان می داد.

در سال های اخیر، اعتراض به فساد، آلودگی هوا، دستمزدها و تصرف زمین در چین عادی تر شده است. تحلیلگران گسترش اینترنت را تا حدودی در این تحول دخیل می دانند. چین در حال حاضر با بیش از ۴۵۰ میلیون کاربر، مقام نخست را در استفاده از اینترنت در جهان دارد.

XS
SM
MD
LG