لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۹

ریزش باران های سنگین و رانش زمین در چین


در چین، در حالی که گروه های نجات صدها جسد دیگر را از زیر گل و لای و آوار ناشی از رانش ویرانگر زمین بیرون کشیده اند، شمار کشته شدگان از ۱۱۰۰ تن فراتر رفته است.

مقامات روز سه شنبه مرگ ۱۱۱۷ نفر را در استان گانسو، اکثرا در شهر ژوکو تایید کردند، جایی که ۱۰هزار تن از سربازان و امدادگران، دریایی از گل و لای را زیرو رو می کنند. با پیدا شدن اجساد بیشتر، شمار مفقودین از بیش از یک هزار نفر به ۶۲۷ نفر کاهش یافته است.

پیش بینی هواشناسان که ریزش باران های سنگین تا چند روز ادامه خواهد داشت، بر هراس از رانش بیشتر زمین، شبیه فاجعه روز یکشنبه، افزوده است. با این حال، به نقل ازمقامات محلی گفته می شود آنها اندازه یک دریاچه مصنوعی را که در اثر گل و لای به وجود آمد، و راه را بر رودخانه بیلونگ می بست، کم کرده اند و از خطر شکسته شدن فاجعه بار یک سد کاسته اند.

گروه های اورژانس همچنین در تلاش هستند از شیوع بیماری های ناشی از نبود آب سالم و وسائل بهداشتی جلوگیری کنند. مقامات، یک غسالخانه موقت در منطقه تاسیس کرده اند.

خبرگزاری شین هوا گفت رودی از گل و لای به طول ۵ کیلومتر و پهنای ۵۰۰ متر از مرکز ژوکو می گذرد.

یک مقام دولت چین گفت این فاجعه از باران های سنگین، سست شدن زمین در پی زمین لرزه سال ۲۰۰۸ در سیچون، و ادامه خشکسالی و فرسایش خاک ناشی شده است. برخی دیگر می گویند سال ها بریدن درختان، تپه های اطراف را بدون پوشش باقی گذاشته است.

رانش زمین در گانسو مرگبارترین حادثه در هفته ها جاری بودن سیل تلقی می شود که دست کم ۱۹۰۰ نفر را در سراسر چین در سال جاری کشته است. خسارات سر به میلیاردها دلار می زند، و بر ۲۸ استان و منطقه اثر می گذارد.

XS
SM
MD
LG