لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۹

هشدار چین علیه طرح نظامی آمریکا در اقیانوسیه


رسانه های چین روز سه شنبه هشدار دادند که قصد واشنگتن به تغییر استراتژی نظامی به سوی آسیا و اقیانوسیه ممکن است بین دو کشور شکاف بیاندازد و ثبات منطقه را برهم زند.

هشدار چند روز پس از آن داده می شود که لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا برنامه ای را برای انتقال اکثریت کشتی های جنگی آمریکا به منطقه تا پایان دهه جاری، به عنوان بخشی از «توازن دوباره راهبردی» دولت اوباما در آسیا تشریح کرد.

روزنامه " پیپلز دیلی"، ارگان حزب کمونیست چین، در تفسیری اصرار واشنگتن را مبنی بر این که هدفش از تغییر ناوگان نیروی دریایی آمریکا در اقیانوسیه مهار چین نیست، رد کرد. اقدامات اخیر چین و تاکید بر ادعاهای دریایی خود بسیاری از همسایگان آن را آشفته کرده است.

روزنامه چینی می گوید برای همگان روشن است که ایالات متحده چین را هدف گرفته است ، چنین کاری موجب شکاف هایی در منطقه خواهد شد.

روز دوشنبه، سخنگوی وزارت امور خارجه چین از امریکا خواست به منافع منطقه ای چین احترام یگذارد و گفت اعزام نیروهای بیشتر و تقویت مناسبات نظامی در منطقه ، اقدامات مناسبی نیست.

پانه تا روز شنبه در کنفرانس مقامات دفاعی در سنگاپور گفت نیروی دریایی آمریکا قوای خود را جابجا می کند و بر اساس آن 60 درصد کشتی های جنگی آمریکا تا سال 2020 در اقیانوس آرام خواهند بود. این رقم در حال حاضر حدود 50 درصد است.
XS
SM
MD
LG