لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۸

مراسم سالانه یادبود کشته شدگان میدان تیه نان من


ده ها هزار نفراز ساکنان هنگ کنگ با نادیده گرفتن باران سیل آسا درحالی که شمع های روشن در دست داشتند، روزسه شنبه در مراسم بیست و چهارمین سالگرد حمله مرگبار نیروهای چین به معترضین طرفدار دمکراسی در میدان تیه نان من پکن شرکت کردند.

برگزار کنندگان آیین سالانه درپارک ویکتوریای هنگ کنگ، ادعا کردند ۱۵۰ هزارنفر حضور داشتند، درحالی که پلیس شمار آنها را ۵۴ هزار نفر تخمین زد. برخی در زمانی که باران آغاز شد پارک را ترک کردند، اما اکثر ماندند، درزیر چترها درکنارهم ایستادند، و با سردادن شعار از رهبران کمونیست چین خواستند حقانیت جنبش اعتراضی سال ۱۹۸۹ را بپذیرند.

روز ۴ ژوئن آن سال، سربازان چینی با پشتیبانی تانک ها تظاهراتی را که به رهبری دانشجویان برپا شده بود درهم شکستند، صدها و شاید هزاران تن را کشتند. دولت چین آن رویداد را یک " عصیان ضد انقلابی" می نامد و از کوشش های سالیانه فعالان طرفدار دمکراسی برای بزرگداشت کشته شدگان جلوگیری می کند.

هنگ کنگ، مستعمره سابق بریتانیا، از زمان بازگشت به حاکمیت چین در۱۹۹۷ آزادی اعتراض را حفظ کرده است. شرکت کنندگان در آیین یادبود عهد کردند کسانی را که در تیه نان من کشته شدند هرگز فراموش نکنند. سخنرانان همچنین قول دادند به پیکار با آنچه آنرا کوشش پکن برای کند ساختن حرکت هنگ کنگ بسوی کسب حق جهانی انتخاب رهبر و قانون گذاران شهر نامیدند ادامه دهند.

درپکن، پلیس برای برخورد با اعتراض های احتمالی درمیدان تیه نان من و دیگر نواحی مهم مستقرشده بود. در پیشاپیش سالگرد، بسیاری از فعالان چینی دستگیرشدند، در خانه هایشان بازداشت شدند یا از نزدیک زیرنظر قرارگرفتند.
دولت چین همچنین سعی کرد از هر اشاره ای به سالگرد در رسانه های اجتماعی جلوگیری کند.
XS
SM
MD
LG