لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۴

نیمروهای چند متری در پایتخت شیلی


چیدمان تخم مرغ، اثر هنک هوفسترا - سانتیاگو، شیلی، ۸ نوامبر ۲۰۱۶
چیدمان تخم مرغ، اثر هنک هوفسترا - سانتیاگو، شیلی، ۸ نوامبر ۲۰۱۶

شهروندان سانتیاگو، این چند روز هنگام رفت آمد روزانه شان با چند تخم مرغ نیمرو شده عظیم الجثه در وسط میدان شهر مواجه شده اند.

این تخم مرغ های بزرگ که پر رنگی زرده هایشان از دور توجه ها را جلب می کند، بخشی از چیدمان های هنری سه بعدی در شهر است و بخشی از جشنواره هنری اچّو اِن کازا (Hecho en Casa) یا «ساخته شده در خانه» که فضاهای اطراف پایتخت را به گالری های هنری تبدیل کرده است.

هِنک هوفسترا، هنرمند هلندی نام اثرش را آرت – اِگسیدنت (Art – Eggccident) گذاشته، یک سری چیدمان بزرگ شبیه تخم مرغ نیمرو با قطر تقریبی ۱۰ متر که آنها را در میدان «پلازا ایتالیا» ی سانتاگیو قرار داده؛ که خیلی هم جلب توجه کرده است.

خیلی از عابرین از رنگ و شکل طبیعی این تخم مرغ ها حیرت زده اند و حتی آن را ایده هنری بامزه تلقی کرده اند.

یکی از آنها جیمی، مردی ۵۳ ساله است که به نظر او برپایی نمایشگاهی هنری در مرکز شهر کار خیلی جالبی است. وی گفت: «به غیر از اینکه ایده تازه ای است، اینها تخم مرغند و اگر کسی کفگیر بزرگی داشت دلش می خواست از خودش پذیرایی کند.»

یکی از قطعات دیگر رباتی است با عنوان «کریت من» یا مرد جعبه ای، اثر گروه هنری مشترک کورنلیوس برائون از شهر ملبورن استرالیا.

«مرد جعبه ای» اثر گروه هنری کورنیلیوس برائون، سانتیاگو، شیلی، ۸ نوامبر ۲۰۱۶
«مرد جعبه ای» اثر گروه هنری کورنیلیوس برائون، سانتیاگو، شیلی، ۸ نوامبر ۲۰۱۶

این چیدمان شبیه یک ربات، ۲۰ متر ارتفاع و ۷ متر عرض دارد که مقابل برج مخابراتی «توره انتل» (Torre Entel) در مرکز شهر سانتیاگو بر پا شده است.

ادگار میولر، نقاش آلمانی در حال کشیدن نقاشی سه بعدی، سانتیاگو، شیلی نوامبر ۲۰۱۶
ادگار میولر، نقاش آلمانی در حال کشیدن نقاشی سه بعدی، سانتیاگو، شیلی نوامبر ۲۰۱۶

در گوشه دیگری از شهر هنرمند آلمانی ادگار میولر، نقاشی سه بعدی بزرگی روی زمین کشیده که نشانگر یک پرتگاه در پیاده روی «بولنِس» (Bulnes) در شهر سانتیاگو است.

او می گوید: «نقاشی من برای مردم مثل یک صحنه نمایش است. به خاطر همین با آن فعل و انفعال دارند. من همیشه از کارهای مردم شگفت زده می شوم. فکرش را هم نمی کنید که مردم چه ایده هایی به سرشان می زند. و با نقاشی ام چه کارهایی می کنند. از این مسئله خوشم می آید. ارتباط مستقیم با مردم.»

جشنواره هنری «اچّو اِن کازا» به مدت یک هفته، چندین چیدمان هنری از هنرمندان بین المللی را به هدف ترویج هنر در این کشور به نمایش عمومی در آورده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG