لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۲

درگيری جوانان و پليس در روز بزرگداشت آلنده در شيلی


درگيری جوانان و پليس در روز بزرگداشت آلنده در شيلی
درگيری جوانان و پليس در روز بزرگداشت آلنده در شيلی

سانتياگو، پايتخت شيلی، روز يکشنبه صحنه برخورد خشونت بار جوانان و پليس آن کشوربود. اين خشونت ها در مراسم سالروز بزرگداشت سالوادر آلنده، رييس جمهوری فقيد شيلی، روی داد. آلنده در سال ١۹۷۳ در يک کودتای نظامی کشته شد.

اين تظاهرات که به خشونت و دخالت پليس انجاميد، تازه ترين درگيری در يک سری ناآرامی های اخير شيلی عليه سباستين پينرا، رييس جمهوری محافظه کار و ميلياردر آن کشور است.

ابتدا جوانان شيلی چون هر سال ديگر در مراسم بزرگداشت سالوادر آلنده، رييس جمهوری مارکسيست آن کشور که ۳۸ سال پيش در يک کودتای نظامی کشته شد، در خيابان های سانتياگو به راهپيمايی پرداختند.

در حالی که شيلی بزرگترين توليد کننده مس جهان است و بالا رفتن قيمت مس در سال های اخير موجب افزايش درآمد آن کشور شده است مردم شيلی می گويند از رشد اقتصادی کشورشان سهمی نمی برند و در ماه های اخير صدها هزار نفر در تظاهرات گسترده ای خواستار دريافت سهم بيشتری از درآمد مس شيلی شده اند -- ازجمله آموزش رايگان.

هر سال در سالگرد کودتای نظامی عليه سالودور آلنده راه پيمايی برای گراميداشت اين رهبر پيشين شيلی صورت می گيرد. وی که در سال ١۹۷۰ به رياست جمهوری انتخاب شد تغييرات عمده ای در آن کشور به اجرا گذاشت. صنعت مس و بانک های خصوصی را ملی کرد و زمين های زراعی را به کشاورزان داد. حرکتی که با مخالفت صاحبان صنايع و ثروتمندان شيلی روبرو شد. با کاهش سرمايه گذاری خارجی وافزايش تورم، نارضايتی بالا گرفت و سرانجام در يک کودتای نظامی محل اقامت آلنده، بمباران شد.

XS
SM
MD
LG