لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۶

گزارش: در شيلی خانواده های معدنچيان توانستند با عزيزان خود ارتباط برقرار کنند


برای نخستين بار پس از گذشت يک ماه اعضای خانواده های معدنچيانی که در يکی از معادن بخش شمالی کشور شيلی در ژرفای حدود ۶۷۰ متری زمين گرفتار شده اند توانستند با آنان از طريق دوربين های تلويزيونی مداربسته تماس حاصل کنند.

در پنجم ماه اوت گذشته -- يک ماه پيش -- در حالی که ۳۳ معدنچی در يکی از معادن طلای شيلی در صحرای «آتاکاما» سرگرم کار بودند، ريزش خاک باعث ايجاد تونلی شد که به فروريختن معدن انجاميد و آنان را در عمق ۶۷۰ متری زمين گرفتار کرد.

با توجه به گذشت يک ماه از گرفتار شدن آنان، روز شنبه برای نخستين بار خانواده های معدن چيان توانستند با استفاده از نوعی دوربين تلويزيونی که معمولاً در مراکز صنعتی در اطاق کنترل نصب می شود؛ در حالی که چهره های آنان را در عمق زمين ميديدند؛ با عزيزان خود گفتگو کنند و گرفتار شدگان نيز می توانستند با ديدن عزيزان خود به جهان خارج راه پيدا کنند.

پس از واقعه ريزش معدن، ۱۷ روز طول کشيد تا گروه نجات توانستند با آنان تماس بگيرند و بدانند که همگی زنده هستند.

دختر يکی از معدنچيان از حوزه هريکوئز است که با ديدن تصوير پدر خود در دوربين تلويزيونی و آن هم پس از يک ماه به پدر خود می گويد «بابا، اين زيباست. همه برادران ما در کليسا نيايش می کنند. اين نيايش خيلی زيباست.» و پدر او در پاسخ می گويد «حال من حالش چطوره؟ حال من خوبه بابا، همه ما خوب هستيم. عمو «گاستون» قراره روز دوشنبه به اينجا بيآد. حال همه ما عالی است. اصلاً نگران نباش. مامان گفت همه چيز در منزل مرتبه و جای نگرانی نيست. خواهش می کنم خيالت راحت باشه.»

و دختر ديگری به پدرش می گويد «بابا حالت چطوره؟ دوستت دارم. همه مون با يک عالمه بوسه اينجا در انتظارت هستيم. و پدر در پاسخ می گويد من هم همه شما ها رو خيلی دوست دارم با يک دنيا بوسه.»

در همين حال، چهار نفر از بازيکنان سابق رگبی اوروگوئه که حدود ۳۸ سال پيش در سقوط هواپيمای خود بمدت ۲ ماه زير برف گرفتار شده اما نجات پيدا کرده بودند؛ با معدنچيان صحبت کرده و آنان را به حفظ قدرت و بردباری تشويق کردند.

اين چهار نفر در جمع همان گروهی بودند که در مدت انزوای اجباری خود سرانجام گوشت بدن دوستانی را که در سقوط هواپيما کشته شدند؛ خورده بودند.

هيچ يک از کسانی که در اين روز در محل حاضر بودند اشاره ای به زمان نجات معدنچيان نکردند.

مهندسان می گويند اگر همه چيز مطابق برنامه پيش برود، نجات معدنچيان از عمق ۶۷۰ متری زمين، حدود ۴ ماه ديگر طول خواهد کشيد زيرا حفر تونلی که بتواند به اندازه کافی برای بيرون آوردن معدنچيان بزرگ باشد؛ کار ساده ای نيست.

XS
SM
MD
LG