لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۴

بزرگترين پروژه نجوم جهان در شيلی راه اندازی شد


دانشمندان اميدوارند به کمک تلسکوپ راديويی جديدی در شيلی، با مشاهده کهکشان های دوردست، يافته های جديدی از شکل گيری ستارگان را بر دانش بشريت بيافزايند.

راديو تلسکوپ شيلی که در صحرای آتاکاما، خشک ترين صحرای جهان، راه اندازی شده است، مجموعه ای از آنتن هاست که دانشمندان به وسيله آن با مشاهده طول موج های ميليمتری، شکل گيری ستاره ها را مطالعه می کنند.

اين پروژه مشترک بين آمريکا، اروپا و کشورهای آسيای شرقی، آلما، به معنی آرايه ميليمتری آتاکاما نام دارد، که ساخت آن با هزينه بيش از يک ميليارد دلار حدود دو دهه به طول انجاميده است.

تيجيس دو گرائو، مدير اين پروژه، می گويد: ما خيلی هيجان زده ايم. لحظات خوبی برای علم و خصوصا ً برای علم نجوم است.

آنا هيوز، دانشمند ستاره شناسی که مشغول مطالعه ابرهای ملکولی است، می گويد: من به ابرهای ملکولی در کهکشان های نزديک نگاه می کنم. ستاره ها در ابرهای ملکولی به وجود می آيند. اين ابرها از گازهای خيلی سرد تشکيل شده اند و مطالعه شرايط فيزيکی آن ها به فهم ما از روند شکل گيری ستارگان، کمک می کند.

حوزه آلونسو، دانشمند نجوم از پرتغال، به ظرفيت ثبت برخی از طول موج های کهکشانی اشاره می کند که هرگز قابل مشاهده نبوده اند. آقای آلونسو می گويد: ما می دانيم کهکشان های بسياری در دوردست وجود دارند که تنها در طول موج های مشخصی ديده می شوند. ما اکنون قادريم کهکشان هايی را مشاهده می کنيم که در طول موج های ديگر، ديده نمی شدند.

دانشمندان اميدوارند تلسکوپ شيلی کسب آگاهی های جديدی را از شکل گيری ستارگان و سياره های دوردست و انفجار بزرگ، بيگ بنگ، ميسر سازد.

XS
SM
MD
LG