لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۲

ادامه جنبش دانشجويی شيلی و کاهش محبوبيت سباستين پينرا


ادامه جنبش دانشجويی شيلی به کاهش محبوبيت سباستين پينرا، رييس جمهوری آن کشور، انجامیده است. نتيجه نظرسنجيهای روز دوشنبه در شيلی نشان می دهد، اختلافات دانشجويان با دولت آن کشور بر سر اصلاحات آموزشی، باعث کم شدن اعتماد مردم نسبت به دولت شده است.

نتيجه جديدترين نظرسنجيها در شيلی نشان می دهد، با وجوديکه حمايت مردم از جنبش دانشجويی از ۷۹ درصد به ۶۷ درصد کاهش يافته اما خواست های دانشجويان هنوز از حمايت زياد افکار عمومی آن کشور، برخوردار است.

در مقابل، سبستين پينرا، رييس جمهوری شيلی، از حمايت تنها ۳۱ درصد از مردم کشور خود، برخوردار است.

جورجيو جکسون، رهبر جنبش دانشجويی شيلی، می گويد: دانشجويان حمايت طيف وسيعی از مردم شيلی را با خود دارند. بيش از ۶۶ درصد از مردم از خواستهای دانشجويان حمايت می کنند.

آقای جکسون می افزايد پر واضح است که اين خواستها از طرف قشر بخصوصی مطرح نمی شود - خواست هايی که هم از طرف خانواده ها، هم کارگران، دانشجويان و حتی پدر بزرگ و مادربزرگها مطرح می شود.

رهبر جنبش دانشجويی شيلی، می گويد: ما خواهان انجام اصلاحاتی هستيم که در آن نظام آموزشی ما برای همه قابل دسترسی باشد.

ميزان اعتراضات دانشجويی در شيلی، دولت محافظه کار اين کشور را در موقعيتی قرار داده است که نمی داند چگونه در مقابل خواستهای روزافزون جمعيتی که خواهان مزايای بيشتر و سهم بزرگتری از رشد درآمد ساليانه ۵ و ۶ دهم درصدی هستند، پاسخگو باشد.

دولت شيلی در ماه سپتامبر گذشته تلاش کرد با اختصاص دادن ۵ درصد از بودجه سال ۲۰۱۲ به آموزش و پرورش، اعتراضات دانشجويی را آرام کند؛ اما دانشجويان می گويند، اين مقدار کفاف خواستهای آنها را نمی دهد.

دانشجويان شيلی از پينرا می خواهند با صرف سرمايه های بيشتر و انجام اصلاحات، نظام آموزشی، مدارس و دانشگاهها را دگرگون کند.

تحليلگران سياسی می گويند: تا وقتی اين اعتراضات ادامه دارد، دولت پينرا نزد مردم جايگاه بهتری نخواهد داشت.

XS
SM
MD
LG