لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۷

درگيری تظاهرکنندگان با پليس در پايتخت شيلی


درگيری تظاهرکنندگان با پليس در پايتخت شيلی
درگيری تظاهرکنندگان با پليس در پايتخت شيلی

معترضانی که در شهر سانتياگو، پايتخت شيلی، در حمايت از اعتصاب ۴۸ ساعته گروه های دانشجويی و اتحاديه های کارگری و سياستمداران مخالف دولت به خيابان ها ريخته بودند، روز پنجشنبه با پليس درگير شدند.

دولت شيلی می گويد، در جريان درگيری های معترضان با پليس، ۳۶ تن از جمله، ۱۹ مامور پليس و ۱۷ غيرنظامی زخمی شدند. ۳۸۴ تن نيز در پايتخت دستگير شدند.

گروهی از دانشجويانی که در اعتراض به نظام آموزش عمومی، کلاس های درس را در سه ماه گذشته تحريم کرده اند، به خيابان ها ريختند. فليپه لارين، وزير دارايی شيلی، می گويد هر روز اعتصاب می تواند ۲۰۰ ميليون دلار به توليدات اين کشور، زيان وارد آورد.

گرچه اتوبوس ها و قطار شهری سانتياگو به روال معمول کار می کنند، اما اکثر مردم از اين وسيله استفاده نمی کنند. بيشتر فروشگاه ها باز است، اما کارکنان آن ها و مشتريانشان در خانه هايشان باقی مانده اند.

سه تن از دانشجويان بنا به تقاضای پدر و مادرهايشان، روز چهارشنبه به اعتصاب غذای ۳۷ روزه خود، خاتمه دادند. با اين حال اعلام کردند به مبارزه برای اصلاح نظام آموزشی ادامه خواهند داد.

در برخی از مناطق اين شهر، معترضان با پليس درگير شدند و پليس برای متفرق کردن آن ها از گاز اشک آور وفشار آب استفاده کرد.

نظرسنجی ها نشان می دهد، پس از سه ماه اعتراض های وسيع دانشجويی، محبوبيت سباستين پينيه را، رييس جمهوری شيلی، به پايين ترين سطح خود رسيده است. او روز چهارشنبه به رهبران اتحاديه ها و دانشجويان گفت، دولت آماده انجام گفتگو با آنها است.

XS
SM
MD
LG