لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۷

در زمین لرزه شیلی، تأسیسات زیر بنایی منهدم شد


زمین لرزه نیرومندی به شدت ۸/۸ درجه ریشتر سحرگاه شنبه شیلی را تکان داد. این زمین لرزه دست کم ۱۲۲ تن را کشت، ساختمان ها را واژگون کرد و موجب شد مقامات برای کشورهای حاشیه اقیانوس آرام هشدار سونامی صادر کنند.
زمین لرزه سحرگاه شنبه در حدود ۱۰۰ کیلومتری شهر «کونسپسیون»، دومین منطقه بزرگ و پر جمعیت در شیلی، روی داد.

رییس جمهوری شیلی «وضعیت فاجعه» اعلام کرد و گفت مرگ بیش از ۸۵ تن فقط در منطقه «موله» در جنوب تأیید شده است.

او گفت تیم های نجات و امداد در سراسر منطقه مستقر شده اند و دستور داد جزیره ایستر، یک سرزمین متعلق به شیلی، تخلیه شود چرا که خطر وقوع سونامی در این محل وجود دارد.

سباستیان پینرا، رئیس جمهوری منتخب شیلی گفت خسارات عظیمی به تأسیسات زیر بنایی کشور وارد آمده است.
زمین لرزه با چندین پس لرزه نیرومند دنبال شد که یکی از آنها ۶/۹ درجه ریشتر قدرت داشت.

تصاویر تلویزیونی ساختمان ها، جاده ها و پل های ویران شده یا بناهایی را که بشدت آسیب دیده اند و نیر خیایان ها را که در زیر آوار مدفون شده اند نشان داد. در سانتیاگو، فرودگاه بین المللی نیز آسیب دید و و بناچار بسته شد.

کارشناسان هشدار می دهند در نتیجه زمین لرزه، ممکن است سونامی ویران کننده ای به کشورهای کرانه اقیانوس کبیر، از جمله روسیه و نیز ایالت هاوایی در آمریکا حمله کند.

مرکز هشدار سونامی در منطقه اقیانوس آرام، تخمینی در مورد زمان رسیدن امواج به محل هایی در سراسر پاسیفیک، از جمله هاوائی تا روسیه ، صادر کرده است.

هنوز اطلاعات دقیقی در باره محلی که زلزله به آنجا حمله کرد منتشر نشده است، اما ساختمان ها در سانتیاگو، در فاصله ۳۲۰ کیلومتری شمال شرقی مرکز زلزله تکان خورد و شهر در خاموشی فرو رفت. زمین لرزه در دیگر بخش های آمریکای جنوبی نیز احساس شد.

انجمن زمین شناسی آمریکا می گوید زمین لرزه ای بقدرت ۸/۸ درجه ریشتر، «بزرگ» طبقه بندی می شود و می تواند خسارات عظیمی ببار آورد.

بزرگترین زمین لرزه در همان منطقه در شیلی با قدرت ۵/۹ درجه ریشتردر سال ۱۹۶۰ روی داد.

XS
SM
MD
LG