لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۴

درگيری دانشجويان و پليس در شيلی


پليس ضدشورش شيلی برای متفرق کردن دانشجويانی که علیه سرکوب تظاهرات دانشجويی و در اعتراض به نظام آموزشی در آن کشور تجمع کرده بودند، از ماشين آب پاش و گاز اشک آور استفاده کرد.

صدها دانشجو در اعتراض به آنچه در شيلی قانون هينتس پيتر خوانده می شود، در سانتياگو پايتخت آن کشور، راهپيمايی کردند. به موجب اين قانون که به نام رودريگو هينتس پيتر وزير کشور شيلی معروف شده است، اشخاصی که با اقدام خشونت آميز به اشغال مدارس و بيمارستان ها و مسدود کردن خيابان ها و امکان عمومی مبادرت کنند، به زندان تا حداکثر سه سال محکوم خواهند شد.

پليس سانتياگو روز شنبه در واکنش به دانشجويان معترض که سنگ پرتاب می کردند از گاز اشک آور و ماشين آب پاش استفاده کرد. تعدادی از دانشجويان نيز در اين ارتباط بازداشت شدند.

قانون هينتس پيتر در واکنش به تظاهرات دانشجويان عليه نظام آموزشی در شيلی تصويب شد. دانشجويان نظام آموزشی آن کشور را پرهزينه و ناعادلانه می خوانند که کيفيت آن نیز بسیار پائین است.

دانشجويان معترض روز جمعه برای سالگرد کشته شدن مانوئل گوتييرس دانشجوی ۱۶ ساله ای که هنگام تماشای تظاهرات دانشجويی در سال گذشته به ضرب گلوله کشته شد که گفته می شود توسط يک پليس شلیک شده بود، در دانشگاه شيلی تجمع کردند.

اعتراض دانشجويان در شيلی عليه نظام آموزشی از سال ۲۰۱۱ آغاز شده است.
XS
SM
MD
LG