لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۱

پايتخت شيلی صحنه اعتراض دانشجويان


درگيری تظاهرکنندگان با پليس در پايتخت شيلی
درگيری تظاهرکنندگان با پليس در پايتخت شيلی
دهها هزار نفر از دانشجويان و دانش آموزان دبيرستانی شيلی روز چهارشنبه در مرکز شهر سانتياگو، پايتخت، دست به راهپيمايی زدند.

به گفته گروههای دانشجويی حدود يکصد هزار نفر در اعتراض به چند مورد اصلاحاتی که اخيراً توسط دولت در نظام آموزشی انجام گرفته است در راهپيمايی شرکت کردند و خواستار دگرگونی کامل نظام آموزشی کشور شدند.

اين دومين حرکت اعتراضی است که امسال توسط کنفدراسيون دانشجويان شيلی برگزار شده است و زمانی انجام گرفته که رئيس جمهوری اين کشور تا چند روز ديگر قرار است در مورد اصلاحات به عمل آمده در نظام آموزشی در کنگره سخنرانی کند.

دانشجويان روز چهارشنبه با سنگ، بطری و اشياء ديگر به مأموران پليس حمله ور شدند و پليس در مقابل از لوله های آب فشار قوی استفاده کرد.

بنابر گزارشها در اين درگيريها ۱۵ نفر از معترضان دستگير شدند و يک نفر به شدت مجروح شده است.

تظاهرات دانشجويی سال گذشته ۷ ماه ادامه داشت. گفته می شود نظام آموزشی شيلی يکی از گرانترين و ناعادلانه ترين نظام های آموزشی جهان به شمار می رود.

معترضان معتقدند اين نظام آموزشی معلول اصلاحاتی است که در سالهای ۱۹۷۳ تا ۱۹۹۰ در دوران ديکتاتوری پينوشه، انجام گرفت.

معترضان همچنين از سباستين پينه را ، رئيس جمهوری شيلی، انتقاد می کنند که ثروت حاصل از افزايش بهای مس را بطور مساوی بين مردم تقسيم نمی کند.

رهبران جنبشهای دانشجويی می گويند، اصلاحات اخير در نظام دانشجويی، از جمله کاهش نرخ بهره وامهای دانشجويی از ۶ درصد به ۲ درصد هزينه های سرسام آور و مسائل بنيادين موجود در نظام آموزشی کشور را جبران نمی کند.
XS
SM
MD
LG