لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۱

علی‌رغم برکناری ۸ وزیر در دولت شیلی، اعتراضات ادامه یافت


تصویری آرشیوی از اعتراضات مردم شیلی در سوم آبان‌ماه
تصویری آرشیوی از اعتراضات مردم شیلی در سوم آبان‌ماه

رئیس جمهور شیلی پس از برکناری هشت نفر از اعضای کابینه خود از جمله وزرای کشور و دارایی با اعتراضات جدیدی روبه‌رو شد؛ برکناری‌هایی که با هدف خنثی کردن بزرگ‌ترین بحران سیاسی شیلی از زمان بازگشت به دموکراسی در سال ۱۹۹۰ میلادی انجام شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سباستین پینه‌را روز دوشنبه ۶ آبان ماه، آندرس چادویک، وزیر کشور که از خویشاوندان و افراد مورد اعتماد خود بود را اخراج کرد. وزیر کشور سابق شیلی در روزهای گذشته معترضان را «مجرم» خوانده و مورد هدف انتقادات قرار گرفته بود. بر این اساس گونزالو بلومل ۴۱ ساله، دبیر کابینه، وزیر کشور جدید شیلی شده است.

همچنین ایگناسیو بریونز هم به عنوان وزیر دارایی جدید معرفی شد.

با این حال همزمان با این تغییرات و سخنرانی رئیس جمهور شیلی درباره تغییرات در این کشور، معترضان مقابل کاخ ریاست جمهوری تجمع کرده و خواستار برکناری پینه‌را شدند. این اعتراضات با برخورد نیروهای امنیتی همراه بود و معترضان به وسیله گاز اشک‌آور پراکنده شدند.

اعتراضات شیلی در پی افزایش قیمت کرایه‌های مترو آغاز شد و پس از آن معترضان در خیابان ها به افزایش هزینه زندگی و افزایش نابرابری اعتراض کردند.

بنابر گزارش رویترز اعتراضات شیلی تا کنون دست‌کم ۱۷ کشته بر جای گذاشته و بیش از ۷هزار نفر نیز دستگیر شدند. این اعتراضات بیش از ۱.۴ میلیارد دلار خسارت به کسب و کارهای شیلی وارد کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG