لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۸

نخستین معدنچی نجات یافته در شیلی ممکن است از بیمارستان مرخص شود


پدرو کورتز، نخستین معدنچی نجات یافته در بیمارستان
پدرو کورتز، نخستین معدنچی نجات یافته در بیمارستان

یک مقام بلند پایه شیلی می گوید سالم ترین شخص از ۳۳ نفری که از یک میدان مس و طلا نجات داده شدند، ممکن است روز پنجشنبه از بیمارستان مرخص شود.

وزیر بهداری گفت معدنچیان برای معاینه به بیمارستانی برده شده اند. یک نفر به دلیل ابتلا به ذات الریه تحت درمان قرار گرفت، اما بیشتر آنها سالم هستند.

پوشش جهانی عملیات پیچیده نجات، شهرتی بین المللی به معدنچیان داده است. گزارش ها حاکی است آنها پیشنهاد های شغل، و قراردادهایی برای فیلم و کتاب دریافت کرده اند، و رییس شرکت سازنده کامپیوترهای اپل و تیم های بین المللی فوتبال هدایایی برای آنها فرستاده اند.

سباستیان پینرا، رییس جمهوری، که در تمام دوره عملیات نجات در محل حضور داشت و به هر مردی که از معدن بیرون می آمد خوش آمد می گفت، آنها را به ضیافتی در کاخ ریاست جمهوری در سانتیاگو دعوت کرده است.

مقامات دولت شیلی می گویند عملیات نجات نزدیک به ۲۰ میلیون دلار هزینه داشت.

لوییز اورزوآ، که هنگام فرو ریختن معدن در ۵ اوت، سرکارگر بود، آخرین نفری بود که شامگاه چهارشنبه بیرون آورده شد. او به خاطر آرام نگاه داشتن مردان، در حالی که ناجیان بیش از نیم کیلومتر بالاتر سعی داشتند ببینند آیا کسی جان بدر برده است و چگونه آنها را بیرون بیاورند، تقدیر شده است.

۶ امداگر باقی مانده، که برای کمک به کوشش های نجات، وارد معدن شدند، پس از نیمه شب به وقت محلی، اندکی بیش از ۲۴ ساعت پس از بیرون آمدن نخستین معدنچی، خارج شدند.

عملیات نجات، شیلی و میلیون ها نفر در سراسر جهان را، که شاهد بیرون آمدن معدنچیان و در آغوش گرفتن عزیزانشان بودند، به یکدیگر پیوند داد.

تلاش برای نجات آنها، در حالی که اعضای خانواده ها، مقامات و ناجیان گاه گاه به خواندن سرودهای میهنی می پرداختند، همچنین به منبعی برای غرور ملی در شیلی تبدیل شد. روز چهارشنبه، پرزیدنت پینرا، امدادگران را در خواندن پر احساس سرود ملی هدایت کرد.

او از کوشش ها برای نجات ستایش کرد و گفت معدنچیان با وحدت، ایمان و امید نجات داده شدند.

XS
SM
MD
LG