لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۵۶

پایان اضطراب در شیلی


لوییس ارزوئا، سرگروه معدنچیان گرفتار و آخرین فردی بود که از اعماق زمین نجات یافت
لوییس ارزوئا، سرگروه معدنچیان گرفتار و آخرین فردی بود که از اعماق زمین نجات یافت

سرانجام ۳۳ معدنچی شیلیایی که به مدت ۷۰ روز در اعماق معدنی محبوس شده بودند، نجات یافتند. عملیات نجات کارکنان معدن «سن خوزه» به عنوان یکی از سریع ترین و دقیق ترین پروژه های امداد و نجات مورد ستایش قرار گرفته است.

لوییس ارزوئا، سرکارگر ۵۴ ساله معدنچیان شیلی که به مدت ۶۹ روز در اعماق زمین حبس شده بود، آخرین فردی بود که حدود ساعت ۱۰:۳۰ شب چهارشنبه به وقت محلی از معدن بیرون کشیده شد.

بالا کشیدن او بوسیله یک کپسول نجات فلزی کوچک از عمق ۶۱۰ متری به بیش از ۲۲ ساعت عملیات نهایی نجات معدنچی ها پایان داد. عملیاتی که ۶۹ روز و ۸ ساعت زمان صرف برنامه ریزی آن شده بود و اکنون با پایان یافتن آن، از نظر سرعت ،دقت و ایمنی ستایش همگان را برانگیخته است.

نجات لوییس ارزوئا بوسیله یک محفظه فلزی و پس از نجات ۳۲ معدنچی دیگر که تقریبا هر ۲۵ دقیقه یک بار انجام شد با شادی و استقبال گرم خانواده ها، امدادگران، سباستین پینیرا رئیس جمهوری شیلی و همسرش و سایر مقامات شیلی و صدها خبرنگار و گزارشگر داخلی و خارجی همراه بود. بویژه آن که مدیریت استثنایی لوییس ارزوئا در ۱۷ روز اول اسارت در اعماق زمین و زمانی که کسی از زنده بودن آنان خبر نداشت و معدنچیان در شرایط نامطلوبی بودند، مورد تحسین قرار گرفته است.

معدنچیان، به همراه سرکارگرشان با جیره بندی آذوقه بسیار محدودی که تنها برای دو روز کافی بود بیش از دو هفته زنده ماندند و توانستند با استفاده از بولدوزر به یک منبع آب در زیرزمین دست پیدا کنند. با بالا آمدن تک تک این مردان در زمانی سریع تر از آن چه انتظار می رفت، نه تنها حاضران بلکه تمامی جهان شاد شدند، زیرا تاکنون هیچ انسانی قادر نبوده در چنان شرایطی در زیر زمین زنده بماند و نجات یابد.

معدنچیان سپس با هلیکوپتر به بیمارستانی در شهر کوپیکاکو منتقل شدند تا دست کم دو روز تحت نظر پزشکان و درمان احتمالی جسمی و روحی لازم قرار گیرند و شیلی پس از ۷۰ روز اضطراب شبی آرام را سپری کند.

XS
SM
MD
LG