لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۰

غارت و چپاول در شیلی ادامه دارد


مقامات در دومین شهر پر جمعیت شیلی در کوشش برای مهار غارت در پی زمین لرزه مرگبار روز شنبه، ممنوعیت رفت و آمد را تمدید کرده اند.

بی قانونی و هرج و مرجی که شهر کونسپسیون را فرا گرفته، مقامات را ناچار ساخت مدت ممنوعیت آمد و شد را از ۸ شامگاه شنبه تا ظهر سه شنبه تمدید کنند.

در حالی که ساکنان مستاصل شهر در جستجوی کالاهای اساسی مانند غذا و آب هستند، غارت و چپاول از دیرگاه دوشنبه شب تا نخستین ساعات بامداد سه شنبه ادامه یافت. چندین مغازه و فروشگاه غارت و به آتش کشیده شدند.

کونسپسیون نزدیکترین شهر به مرکز زمین لرزه ای بود که ۸/۸ درجه ریشتر شدت داشت، بیش از ۷۲۰ تن را کشت و بسیاری از مناطق شیلی را ویران کرد. انتظار می رود بر شمار کشته شدگان افزوده شود.

یک کمیته بین المللی کمک های امدادی برای شیلی را بسیج می کند. هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز سه شنبه همراه با محموله ای از تجهیزات ارتباطی فوری از سانتیاگو پایتخت شیلی دیدن کرد.

سازمان ملل متحد گفت شیلی به پل های متحرک، بیمارستان های صحرایی، دستگاه های دیالیز و دیگر تدارکات پزشکی، و نیز غذا و سرپناه نیاز دارد.

میشل بشله، رییس جمهوری ۱۰ هزار سرباز برای برقراری نظم به منطقه زلزله زده فرستاد، و مقامات اعلام کردند سوپرمارکت ها مواد غذایی را به رایگان توزیع خواهند کرد. دولت همچنین در تلاش است هر چه سریعتر غذا، آب و سرپناه های اضطراری به هزاران نفر که در خیابان ها زندگی می کنند برساند.

رییس جمهوری می گوید زمین لرزه وضعیت فوق العاده ای را که در تاریخ شیلی سابقه نداشته به وجود آورده است.

شیلی که در غرب آمریکای جنوبی در یک منطقه زلزله خیر قرار دارد، ۵۰ سال قبل نیز هدف زمین لرزه ای به شدت نه و پنج دهم درجه ریشتر قرار گرفت.

XS
SM
MD
LG