لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۳

مبارزه با افزايش چاقی کودکان در آمريکا


چاقی کودکان در آمریکا و دیگر نقاط جهان رو به گسترش است. یک مطالعه جدید دریافته است خوراک سرپایی یا snack زیاد مقصر اصلی است.

یک نفر از هر سه کودک در آمریکا چاق یا دچار اضافه وزن است. یک مطالعه جدید نشان میدهد برخی کودکان چاق حتی از سه سالگی علایم هشدار دهنده اولیه از بیماری قلبی دارند. دیگر مطالعات نشان میدهد احتمال چاق ماندن کودکان چاق در بزرگسالی بیشتر است.

این مطالعه همچنین می افزاید کودکان آمریکایی علاوه بر سه وعده غذایی معمول خود عموما سه snack یا وعده میان غذایی هم دارند و این «اسنک» ها مسوول تقریبا یک سوم انرژی دریافتی آنها در روز است.

پژوهشگران دانشگاه کارولينای شمالی عادات غذایی کودکان آمریکایی را در طی يک دوره ۳۰ ساله مطالعه کرده اند. آنها داده های ۳۱۰۰۰ کودک دو تا ۱۸ ساله را بررسی کردند و دریافتند دسر و نوشیدنیهای شیرین منبع اصلی انرژی دریافتی از اسنک هاست. پس از آن نیز آب نباتها و اسنک های شور قرار دارد.

در گزارش اخیر بالاترین مقام بهداشتی در آمریکا، رجينا بنجامين regina Benjamin، به قانون گذاران گفت دولت اوباما در تلاش است غذاهای سالم را قابل دسترس تر و ارزانتر سازد. «توافق رو به رشدی وجود دارد که ما باید اجتماعاتمان را دوباره به گونه ای بسازیم که گزینه های سالم، آسان و ارزان باشند.»

داده ها نشان می دهد میزان چاقی کودکان در طی سی سال گذشته سه برابر شده است. متخصصین عقیده دارند برای معکوس ساختن این روند دستگاه های ارائه کننده اسنک در مدارس باید غذاهای سالم ارائه کنند. «ما باید مطمئن شویم چیزی که در این دستگاه هاست ثابت بماند. ما فکر می کنیم زمان ثبت برخی استانداردها رسیده است.»

میشل اوباما، بانوی اول آمريکا، برنامه ای را برای ایجاد انگیزه در کودکان، برای تغذیه سالم و ورزش کردن، آغاز کرده است.

همچنین دولت پرزیدنت اوباما اعلام کرده ۴۰۰ میلیون دلار کمک دولتی را برای ایجاد فروشگاه های مواد غذایی در مناطق محرومتر اختصاص داده است.

بسیاری از هیاتهای آموزش و پرورش ایالتها ساعتهای ورزش و زنگهای تفریح را حذف کرده اند. دولت مدارس را تشویق می کند تا امکان شرکت کودکان در ورزش را فراهم کنند. «توصیه می شود کودکان در مقطع ابتدایی ۱۵۰ دقیقه ورزش در هفته و در مقطع راهنمایی و دبیرستان ۲۲۵ دقیقه ورزش در هفته داشته باشند، ولی این امر صورت نمی گیرد.»

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها در آمریکا خواهان گذاشتن مالیات روی نوشیدنیهای شیرین و غذاهای بدون ارزش غذایی، و همچنین محدود کردن حضور رستورانهای «فست فود» در نزدیکی مدارس و ممنوعیت تبلیغ غذاهای بی ارزش برای کودکان شده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG