لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۰

شش میلیون کودک افغان در معرض خشونتفوزیه احسان، گزارشگر صدای آمریکا در افغانستان می گوید روز جهانی منع کار سخت کودکان در حالی در افغانستان مورد تجلیل قرار گرفت که هنوز هم شش میلیون کودک زیر سن ۱۸ سال در آن کشور تن به کار های سخت داده و با انواع خشونت رو به رو هستند.

خبرنگار بخش افغان صدای آمریکا از کابل می نویسد آمنه افضلی، وزیر کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین افغانستان به استناد آمار یونیسف، صندوق حمایت کودکان سازمان ملل متحد می گوید که از جمع چهارده میلیون کودک زیر سن ۱۸ سال در افغانستان بیشتر از ده میلیون کودک به درس و تعلیم دسترسی دارد.

به گفتۀ خانم افضلی حدود شش میلیون کودک آسیب پذیر در افغانستان وجود دارد که اکثر آنها از آموزش و پرورش محروم بوده و تن به کار های شاق می دهند.

وزیر کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین می گوید که بخاطر فراهم ساختن زمینۀ دسترسی کودکان به آموزش و پرورش و جلوگیری از کار اجباری آنان، به خانواده ها کمک نقدی می شود.

اما مسوولان کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با ابراز نگرانی از افزایش خشونت ها علیه کودکان می گویند که شمار کودکان در معرض خطر در افغانستان رو به افزایش است.

قربانیان معصوم

نجیب الله ببرکزی، رئیس سازمان ارتقاء حقوق کودکان در کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می گوید که قاچاق، کار شاق، دسترسی ناکافی به آموزش و پرورش، مرگ در جریان رویدادهای جنگی، اختطاف و تجاوز جنسی از جمله مواردی است که کودکان را در افغانستان به شدت تهدید می کند.

به باور کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به منظور از بین بردن این تهدیدات تاکنون گام های قابل ملاحظه و موثر از سوی حکومت برداشته نشده است.

اما وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین می گوید که برای دسترسی کودکان به حقوق شان که در قانون اساسی افغانستان صراحت یافته است، استراتژی ملی حفاظت از کودکان در معرض خطر و کودکان کارگر تدوین شده است و تلاش ها برای تطبیق آن جریان دارد.

به تازگی دو زن به اتهام قتل یک کودک هشت ساله، در محکمه شهری مزار شریف ولایت بلخ در یک جلسۀ علنی به مرگ محکوم شد. پیش از این نیز دو مرد به جرم قتل یک کودک در ولایت هرات به دار آویخته شدند.

با آنکه افغانستان کنوانسیون جهانی منع تبعیض علیه کودکان را امضا کرده است، اما هنوز هم شمار زیاد کودکان افغان قربانی انواع مختلف خشونت های خانوادگی و اجتماعی می گردند.
XS
SM
MD
LG