لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۰

سوپ جوجه؛ درمان سرماخوردگی و آنفولانزا


همزمان با فرارسیدن فصل سرماخوردگی و آنفولانزا، مردم اغلب به جای مصرف دارو، برای مصرف مواد غذایی طبیعی به آشپزخانه روی می آورند.

مردم هر فرهنگی برای درمان بیماری از مواد غذایی خاص آن فرهنگ استفاده می کنند. برخی سس های تند و ادویه دار، سیر و یا چای مصرف می کنند. اما بسیاری فقط برای درمان بیماری سوپ می خورند.

البرز، رستوران ایرانی شهر وینا در ایالت ویرجینیای آمریکا ۹ نوع مختلف سوپ درست می کند که سوپ جو و ماکارونی فقط دو نمونه از آن هستند.

افسانه آتش، سرآشپز این رستوران می گوید:«آش رشته واقعاً نوعی غذای سنتی ایرانی است. اصولاً در سراسر سال پخته می شود، البته خوردن آن برای فصل زمستان واجب است».

خانم آتش غذاهای این رستوران را به شیوه سنتی خانواده خود تهیه می کند. پیاز، هویج، گشنیز، آب مرغ و لیمو ترش مواد اولیه تهیه این سوپ هستند.

او می گوید: «مواد غذایی موجود در این سوپ خیلی مقوی هستند و چون مردم همیشه در فصل زمستان سرما می خوردند، خوردن آن خیلی مفید است».

بری کوسلو، سرآشپز رستوران «DGS Delicatessen» در واشنگتن دی سی می گوید برای تهیه سوپ جوجه با تکه های نان فطیر از دستور پخت مادربزرگش استفاده می کند که اهل اروپای شرقی بود.

او می گوید: «این سوپ که به همراه تکه های نان فطیر سرو می شود، به طور قطع یک سوپ سنتی یهودیان است و انواع مختلفی دارد. ما این نوع سوپ را با آب مرغ غلیظ، پیاز، کرفس، هویج و سیر استفاده می کنیم و با کمی سرکه و نمک و فلفل به آن مزه می دهیم».

روی سوپ هم تکه های نان فطیر ریخته می شود.

کوسلو می گوید: «تکه های نان فطیر بخش مهم این سوپ است که با خمیر فطیر، تخم مرغ، روغن آب شده مرغ، کمی بکینگ پودر و کمی نمک و فلفل پخته می شود.»

برایان زیپین، مدیر این رستوران می گوید این سوپ محبوب ترین غذای این غذاخوری است.

او می گوید: «بعضی از مردم فکر می کنند که این سوپ موادی دارد که التیام بخش است، اما این سوپ هم مثل هر غذای دیگری است که خوردن آن احساس خوبی به آدم می دهد. در چنین فصلی که هوا هم سرد است، خوردن آن می چسبد و حال آدم را بهتر می کند».

اما آیا یک کاسه سوپ واقعاً از ویژگی های شفابخش دارد؟ پاسخ این پرسش برای مارک که یکی از مشتری های این رستوران است، زیاد اهمیتی ندارد.

مارک می گوید: «مادرم همیشه می گفت خوردن آن حتی اگر فایده ای نداشته باشد، مطمئناً ضرر ندارد. همین دلیل برای خوردن سوپ کافی است».

دکتر گلوریا آدو آیسنو، مدیر امور بهداشت و درمان فیرفاکس در ویرجینیا اعتقاد ندارد که سوپ می تواند از ابتلای به آنفولانزا پیشگیری کند.

او در ضمن این که به توجه به برخی مواد غذایی به هنگام ابتلای به سرماخوردگی اذعان می کند، می گوید: «واکسن آنفولانزا بهترین راه پیشگیری از ابتلای به آنفولانزا است. همه ما به هنگام بیماری سوپ جوجه ای می خوریم که به سبک مادربزرگ هایمان پخته می شوند».

او می گوید علت این که بعد از خوردن یک کاسه سوپ و یا یک فنجان چای با عسل و لیموترش احساس می کنیم حالمان بهتر شده این است که «عسل و کمی لیموترش و آب داغ می تواند درد گلو را بهتر کند. این نوع غذاها و نوشیدنی ها بیشتر التیام بخش هستند».

شاید راز قدرت التیام بخشی یک کاسه سوپ داغ آمیزه ای از عطر و بوی خاطرات خوش و گرمایی باشد که در دل و جان فرد سرماخورده باقی مانده است.
XS
SM
MD
LG