لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۵

مرگ دو سیاهپوست دیگر به دست پلیس باعث افزایش حساسیت ها در شیکاگو شد


این زن مادر کوئینتینو لگریر است که بدست پلیس دو روز پیش کشته شد.
این زن مادر کوئینتینو لگریر است که بدست پلیس دو روز پیش کشته شد.

کشنه شدن دو سیاهپوست دیگر توسط ماموران پلیس شهر شیکاگو موجب افزایش تنش ها در این شهر شد و شهردار شهر که در تعطیلات بود، سفر خود را نیمه کاره رها کرد و به شیکاگو بازگشت.

روز یکشنبه، در دو رویداد جداگانه، یک جوان ۱۹ ساله و مادر ۵۵ ساله در درگیری با پلیس جان خود را از دست دادند. هر دو قربانی از آمریکاییان آفریقایی تبار بودند.

رام امانوئل شهردار شیکاگو تعطیلات خود را در کوبا نیمه تمام گذاشت و بعد از مرگ این دو نفر به شیکاگو بازگشت.

پلیس این واقعه را ناشی از درگیریهای خانوادگی دانسته و‌ نژاد افسر پلیس درگیر در این واقعه را اعلام نکرده است.

در هفته های اخیر، مرگ چند شهروند سیاهپوست توسط پلیس شیکاگو به تنش هایی در این شهر دامن زد.

یک ماه پیش شهردار شیکاگو دستور داد ویدئوی تیراندازی به سوی یک جوان ۱۷ ساله در سال آزاد شود. انتشار این ویدئو به خشم شهروندان مدافع حقوق مدنی سیاهان دامن زد چرا که در آن پلیس، به متهم خلع سلاح شده، شانزده بار شلیک کرده بود.

از دو سال پیش در آمریکا جنبش "Black Lives Matter" یا "جان سیاهپوستان هم اهمیت دارد"، آغاز شد. این جنبش در پی انتشار فیلم هایی در اینترنت راه افتاد که در آن پلیس های اغلب سفیدپوست، در مواجهه با متهمان رنگین پوست، خشونت به خرج می دادند.

در سال ۲۰۱۳ یک نگهبان محله در ایالت فلوریدا به نام جورج زیمرمن، یک جوان سیاهپوست به نام ترایوان مارتین را به قتل رساند. این پرونده بحث گسترده ای را در مورد وجود نگاه تبعیض آمیز نژادی در آمریکا برانگیخت.

دادگاه او یک سال طول کشید و فعالان حقوق مدنی سیاهپوستان معتقد بودند که وی به اتهام قتل عمد محاکمه شود، اما رد نهایت هیات منصفه متهم را بی گناه تشخیص داد.

بعد از این رویداد، چند ویدئو در اینترنت منتشر شد که در آن نشان داده می شد در حالیکه متهمان آمریکایی آفریقایی تبار بی سلاح هستند، نیروهای پلیس در مواجهه با آنها تیراندازی منجر به قتل انجام داده اند.

یکی از موارد مهم سال گذشته در بالتیمور رخ داد. شش مامور پلیس که برخی از آنها هم خود سیاه پوست بودند، به وضعیت نامساعد متهم توجهی نکردند، که در نهایت در دوران بازداشت درگذشت.

این رویداد به موجی از اعتراض در این شهر منجر شد. در حال حاضر دستگاه قضایی آمریکا محاکمه افسران پلیس را آغاز کرده است.

XS
SM
MD
LG