لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۲

گفتگوی چین و اتیوپی درباره عواقب خشکسالی


گفتگوی چین و اتیوپی درباره عواقب خشکسالی
گفتگوی چین و اتیوپی درباره عواقب خشکسالی

شین هوا خبرگزاری دولتی چین روز دوشنبه گفت ون جیابائو و ملس زناوی نخست وزیران چین و اتیوپی درباره عواقب خشکسالی و راهکارهای مبارزه با آن در کشورهای شرق آفریقا گفتگو کردند. مقام های چینی می گویند پایان بخشیدن به رنج گرسنگی ملیون ها نفر در اتیوپی و سایر کشورهای درگیر، نیازمند کمک های میلیونی کشورهای ثروتمند است.

ون جیابائو اعلام کرد چین ارسال ۵۵ میلیون دلار کمک غذایی به کشورهای موسوم به شاخ آفریقا را تقبل کرده است. بیش از ۱۲ میلیون نفر در کشورهای شاخ آفریقا شامل اتیوپی، کنیا، سومالی و جیبوتی از بی سابقه ترین قحطی در چند دهه اخیر رنج می برند.

در ماه ژوئیه گذشته نیز چین ۱۴ میلیون دلار به عنوان کمک اضطراری به این کشورها ارسال کرد. همچنین هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا از دولت و سازمان های خیریه خواسته است تا با اهدای کمک به آفریقا و سرمایه گذاری در صنایع کشاورزی آن منطقه، دایره معیوب فقر، خشکسالی و گرسنگی را در آن کشورها بشکنند.

به گزارش شین هوا در روز جمعه نخست وزیر اتیوپی با هو جین تائو رئیس جمهوری چین ملاقات کرد. طی این ملاقات، هو جین تائو گفت دولتش به سریعترین شکل ممکن کمک های خود را به آفریقا خواهد فرستاد. وی همچنین اظهار داشت که چین خواستار ادامه و گسترش مشارکت و همکاری های خود در توسعه زیر ساخت های اقتصادی- اجتماعی- آموزشی و تجاری اتیوپی است.

XS
SM
MD
LG