لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۷

مسابقه شطرنج نابينايان در مکزيک


مسابقه شطرنج نابينايان در مکزيک
مسابقه شطرنج نابينايان در مکزيک

دولت مکزيک به تازگی در يکی از پارکهای کشور ميزی را به مسابقه شطرنج برای نابينايان اختصاص داده است. اين ابتکار با استقبال زياد جامعه نابينايان کشور همراه بود که معتقدند اين کار هم باعث می شود تا مردم دور هم جمع شوند و هم به رشد مناسبات و روابط اجتماعی نابينايان کمک می کند.

مسابقه شطرنج نابينايان مکزيک در فضای باز انجام می گيرد. مقررات و قوانين بازی همچون شطرنج عادی است، حتی صفحه آن مثل بازی عادی شطرنجی و سياه و سفيد است، اما تنها تفاوت کلی آن با بازی شطرنج عادی شکل مهره ها و کنده کاری و شيارهای روی آنها است تا شطرنج بازان نابينا با لمس سر مهره ها مانند خط بريل، بتوانند مهره ها را از هم تشخيص دهند.

طراح ميز شطرنج پارک مورِلوس گلوريا پِرِز برنده مسابقه محلی بود که از طرف باشگاه شطرنج بازان ترتيب داده شده بود.

گلوريا پرز که دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در رشته ترويج فرهنگی و توسعه علوم اجتماعی است، اين ميز را به عنوان بخشی از پروژه مطالعاتی اش طراحی کرده است.

گلوريا در يکی از دفعاتی که به پارک رفته بود با شگفتی دريافت که دو نابينا در حال بازی شطرنج بودند، آنها از وسايل ديگری به جای مهره های شطرنج استفاده می کردند.

او همانجا تصميم گرفت وارد مسابقه طراحی ميز و مهره شطرنج برای نابينايان شود.

خانم پرز می گويد: «اين ميز هميشه در پارک مورِلوس ثابت خواهد ماند. اما اين ميز فقط برای نمايش نيست، برای استفاده در اينجا گذاشته شده است و بزودی کلاسهايی ترتيب خواهيم داد تا به مردم ياد دهيم چطور بازی کنند.»

داوران مسابقه از طرح عملی اين ميز شطرنج بسيار خشنود بودند.

اين ميز شطرنج با استقبال مقام های دانشگاه محلی، به ويژه سرپرست بخش ادبيات و تئاتر اين دانشگاه قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG