لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۱

کاخ سفید انتقاد چینی از پرزیدنت اوباما را رد می کند


چینی گفت کاح سفید باید «به بی تصمیمی در حالی که نیروهای مسلح آمریکا در خطر هستند پایان دهد.»

کاخ سفید انتقاد دیک چینی معاون سابق ریاست جمهوری آمریکا از پرزیدنت اوباما که در افغانستان بی تصمیم است رد کرده است.
رابرت گیبس سخنگوی رییس جمهور روز پنجشنبه گفت آنچه چینی آنرا «بی تصمیمی» می نامد، پرزیدنت بوش مسئولیت مقدس خود نسبت به سربازان آمریکا می داند. گیبس افزود به یقین می توان گفت معاون سابق ریاست جمهوری در هشت سالی که عهده دار این مقام بود، بر افغانستان تمرکز نداشت.
چینی چهارشنبه شب در سخنانی در یک گردهمایی در واشنگتن، گفت بنظر می رسد پرزیدنت اوباما «می ترسد» در مورد افغانستان تصمیم بگیرد. وی اظهار داشت نشانه های بی تصمیمی به متحدان آمریکا صدمه می زند و دشمنان را تقویت می کند.
چینی گفت کاح سفید باید «به بی تصمیمی در حالی که نیروهای مسلح آمریکا در خطر هستند پایان دهد.»

پرزیدنت اوباما اخیرا یک سلسله جلسات طولانی با تیم امنیت ملی خود در افغانستان و پاکستان تشکیل داد. او روشن ساخته است در حالی که استراتژی جنگی و درخواست فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان را برای سربازان بیشتر بررسی می کند، در گرفتن تصمیم شتاب نخواهد کرد.
چینی همچنین ادعای «رام امانوئل» رییس دفتر رییس جمهوری را که گفته است سیاست دولت بوش برای هشت سال «بی هدف» بود، و دولت اوباما ناچار بوده است از صفر شروع کند، رد کرد و گفت استراتژی آقای اوباما در افغانستان، که در ماه مارس اعلام شد، به بازنگری دولت بوش که به دولت اوباما ارائه شد، شباهت بسیار زیادی دارد.
چینی همچنین تصمیم پرزیدنت اوباما به رها کردن برنامه دفاع موشکی دوره بوش برای اروپا را یک «اشتباه استراتژیک و نقض حسن نیت» نامید.

XS
SM
MD
LG