لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۵

ناراضی چینی در مصاحبه اختصاصی با صدای آمریکا: چین باید قول دهد به ضمانتهای قانونی برای آزادیهای مدنی پایبند بماند


ناراضی چینی در مصاحبه اختصاصی با صدای آمریکا: چین باید قول دهد به ضمانتهای قانونی برای آزادیهای مدنی پایبند بماند
ناراضی چینی در مصاحبه اختصاصی با صدای آمریکا: چین باید قول دهد به ضمانتهای قانونی برای آزادیهای مدنی پایبند بماند

چن گوانچنگ به صدای آمریکا گفت یک مقام بلند پایه و قدرتمند دولت چین به وی گفته است تا زمانی که اظهارات علنی او درباره وضعیتش دقیق باشد، مسلماً بر اساس قانون به آن پرداخته خواهد شد. چن در این باره که آیا او و خانواده اش چین را ترک خواهند کرد یا نه، گفت در حال حاضر او نخست باید پایش را درمان کند، سپس خواهد رفت.

چن گوانچنگ که دو هفته پیش به گونه ای معجزه آسا از بازداشت خانگی غیر قانونی گریخت و در سفارت آمریکا در پکن پناه گرفت، روز جمعه برای نخستین بار تلفنی با صدای آمریکا صحبت کرد و گفت برای نخستین بار دولت چین آشکارا درباره ناراحتیهایی که او و خانواده اش متحمل شده اند، به وی پاسخ داده است.

او گفت: «شب پیش دولت مقام بلند پایه ای فرستاد تا بفهمد دقیقا در شاندونگ چه اتفاقی افتاد.... به طور خلاصه آنچه را از ۲۰۰۵ در شاندونگ روی داده بود، توضیح دادم. همچنین درخواست کردم آنها بی درنگ به همه دستور دهند به بدرفتاری با خانواده ام پایان دهند، حقوق مدنی مرا تضمین کنند، درباره تمام اتفاقاتی که در شاندونگ روی داده است کاملا تحقیق شود و همچنین به گونه ای باز و شفاف به مساله بپردازند. با مقامات درگیر، بدون توجه به مقام و تعداد آنها، باید برخورد شود. همان گونه که ون جیابائو قول داده است، ما باید پاسخ قانع کننده ای به مردم بدهیم که بتوانیم از بوته امتحان تاریخ بیرون آییم. مقام دولت روشن ساخت که مقامات مرکزی به او اجازه دادند به دیدنش بیاید.»

در مورد اقدام بعدی، به خصوص این مسأله حساس که آیا به او اجازه داده خواهد شد به آمریکا یا کشور دیگری برود، چن گوانچنگ پاسخ داد در حال حاضر فکر می کند او باید درمان شود و برای مدتی استراحت کند.

چن گفت: «فکر می کنم، احتمالا می خواهم برای مدتی تحت درمان قرار گیرم. اما همچنین فکر می کنم که چین و آمریکا این توافق را امضا کردند، طرف چینی باید قول دهد به ضمانتهای قانونی برای آزادیهای مدنی و آزادی پایبند بماند. بعد، فکر می کنم، با این ضمانت، فکر فعلی من این است که می خواهم برای یک دوره موقت به خارج بروم و استراحت کنم...، دوره ای برای درمان و استراحت، دیگری در مورد چند سال گذشته است که نمی توانم (صدا روشن نیست)، به خارج می روم و برای دوره ای استراحت می کنم. در حال حاضر چنین فکری دارم.»

پس از آن که چن گوانچنگ از دونگشیگو در لینی، در استان شاندونگ گریخت، تا پیش از ترک سفارت آمریکا، تمام دوستانش می گفتند او نمی خواهد چین را ترک کند. می خواهد بماند و انصاف و عدالت را اجرا کند. اما روز جمعه به صدای آمریکا گفت به دلیل نگرانیهای امنیتی می خواهد از کشور برود و درمان شود، این موضوع به ویژه مطرح است زیرا حصر خانواده اش پس از فرار او سخت تر شد.

پس از فرار چن، برادر بزرگترش، چن گوانگفو، توسط نیروهای امنیتی محلی بازداشت شد. از برادرزاده چن، که گویا با چاقو به یک مقام محلی که وارد خانه آنها شد حمله کرد، هنوز خبری نیست.

چن هنگام بحث درباره فکرش برای خروج از کشور، گفت می خواهد «برای دوره ای استراحت» کند.

چن گوانچنگ گفت: «برای ترک چین، می خواهم مدتی استراحت کنم. یا درمان پزشکی دریافت کنم، و غیره، زیرا در نهایت مسائل امنیتی وجود دارد. هنوز نمی دانم خانواده ام در چه وضعی است. قادر نیستم با خانواده ام، با برادرانم تماس بگیرم. وقتی عزیزانم رفتند، آنها (احتمالا نیروهای امنیتی) هنوز در اتاقم، در حیاط و روی پشت بام هستند. در حیاط آنها ۷ دوربین کار گذاشته اند. یک شبکه سیم برق و شبکه سیمهای توری در اطراف خانه ام قرار داده اند. تمام این اقدامات نشان می دهد که توافق آمریکا–چین درست اجرا نمی شود. احتمالا به این دلیل که بی سابقه است.

چن پس از فرار از شاندونگ به سوی یک محل نامعلوم، ویدیوئی منتشر کرد که از ون جیابائو نخست وزیر چین می خواست درباره وضع تحقیق کند، عاملان را به مجازات برساند، و ایمنی خانواده اش را تضمین کند. چن به صدای آمریکا گفت مقامات چین باید قادر باشند این درخواستهای اولیه را انجام دهند.

چن گوانچنگ وضع فعلی جسمی و درمانی خود را پس از ورود به بیمارستان در بعد از ظهر چهارشنبه همراه با گری لاک سفیر، کمپل معاون وزارت امور خارجه آمریکا و دیگر مقامات آمریکایی در چین تشریح کرد. او گفت: «پایم شکسته و گچ گرفته شده است. روی تخت دراز کشیده ام، حرکت دشوار است. نتایج نهایی معاینات پزشکی من هنوز نیامده است. بامداد دیروز کولونوسکوپی داشتم و نتایج بایوپسی هنوز نرسیده است. منتظر نتایج هستم. این وضعیت کلی سلامت من است.»

مصاحبه ادامه پیدا نکرد، زیرا پزشکی وارد اتاق شد، اما چن گوانچنگ در آخرین دقیقه ابراز امیدواری کرد رسانه ها و مردم بتوانند به منجی او، هه پیرونگ و افراد دیگر توجه کنند.

XS
SM
MD
LG