لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۱

تاثیر مخرب مواد شیمیایی بر سیستم هورمونی


یافته های گزارش جدید «برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد» و «سازمان بهداشت جهانی» حاکی از آن است که بسیاری از انواع مواد شیمیایی مصنوعی و ترکیبی بر سیستم هورمونی بدن تاثیر منفی و پیامدهای زیان بار جسمی قابل توجهی به همراه دارند.

نتایج تحقیقات مشترک این دو سازمان بین المللی بر شواهد علمی ده سال پیش در مورد اثرات مواد شیمیایی بر بدن انسان و تاثیرات مخرب آن بر عملکرد هورمون ها مهر تایید می نهد.

سلامت بدن انسان به سیستم غدد و ترشحات داخلی و عملکرد مناسب و عادی آن ها بستگی دارد. این غدد هورمون های خاصی را ترشح می کنند که برای برخی از عملکردهای انسان حیاتی هستند. ترشحات هورمونی این غدد متابولیسم، رشد و بالندگی، روحیه و خواب انسان را تنظیم می کنند.

بعضی از مواد (شیمیایی) که به آن ها مخل عملکرد غدد و ترشحات داخلی انسان می گویند، می توانند عملکرد سیستم هورمونی بدن را تغییر دهند و در نهایت خطر افزایش پیامدهای مضر و معکوس آن ها بر سلامت بدن انسان وجود دارد.

ماریا نیرا، مدیر اداره «بهداشت عمومی و محیط زیست» سازمان بهداشت جهانی می گوید شواهد فزاینده ای در مورد نقش این مواد شیمیایی موثر بر هورمون ها و ترشحات غدد درون ریز وجود دارند که عامل افزایش اختلالات و بیماری های جدی بوده اند.

دکتر نیرا می گوید «سرعتی که در افزایش نرخ ابتلای به این بیماری ها شاهد بوده ایم را نمی توان به طور انحصاری به مشکلات ژنتیکی مرتبط بدانیم. این بیماری ها حتی با فاکتورهای زیست محیطی و مسائلی همچون تغذیه و یا رژیم غذایی نامناسب، سن و عوامل دیگری مرتبط هستند که ژنتیکی نیستند و با محیط خارج ارتباط دارند».

مواد شیمیایی که ترشح هورمون های درون ریز را با اخلال مواجه می کنند در بسیاری از مواد و محصولات خانگی و صنعتی وجود دارند. این مواد اصولاً از مسیر زباله های شهری، کشاورزی و سوزاندن و رها کردن زباله ها در محیط زیست تولید می شوند.

در معرض این مواد شیمیایی قرار گرفتن به معنای نارسایی ها و ابتلا به بیماری های بسیاری همچون ابتلای زنان به سرطان سینه، اخلال در سیستم عصبی کودکان، تاثیر منفی بر رشد مغز، کاهش تعداد اسپرم ها و افزایش ابتلای سرطان پروستات در مردان است.

در این پژوهش مصرانه توصیه شده است تا با آزمایش های جامع تاثیر سایر مواد شیمیایی که بر عملکرد هورمون ها و سیستم ترشحات داخلی بدن تاثیر منفی دارند و یافتن منابع آلوده کننده به پیشگیری از نارسایی های جسمی و روانی افراد کمک شود.
XS
SM
MD
LG