لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۱

یک گزارش جدید نشان می‌دهد که نیروی هوایی سوریه در لطامنه از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده است


آرشیو

سازمان منع تسلیحات شیمیایی در گزارشی که روز چهارشنبه ۲۰ فروردین منتشر کرد نیروی هوایی سوریه را مسئول یک رشته حملات شیمیایی که اواخر ماه مارس ۲۰۱۷ در شهر لطامنه در مرکز این کشور انجام شد، دانست.

به گزارش آسوشیتدپرس، گزارش این سازمان - که نهاد بین المللی دیدبان استفاده از تسلیحات شیمیایی به شمار می رود - احتمالا به درخواست‌های تازه بین المللی برای پاسخگو قرار دادن دولت بشار اسد در سوریه منجر می‌شود.

در پی انتشار این گزارش جدید، فرناندو آریاس، دبیرکل سازمان منع تسلیحات شیمیایی، در بیانیه‌ای گفت حالا دیگر تصمیم با دبیرکل سازمان ملل متحد و به طور کلی جامعه بین المللی است و آنها هستند که باید اقدامات مناسب و ضروری را اتخاذ کنند.

ایالات متحده بارها سرکوب شدید مردم سوریه توسط رژیم بشار اسد را محکوم کرده است. وزارت خارجه ایالات متحده مرداد ماه سال گذشته به مناسبت ششمین سالگرد حمله شیمیایی به غوطه در حومه دمشق پایتخت سوریه، بشار اسد را مسئول آن دانست و گفت که او باید پاسخگو باشد.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در آن زمان با انتشار بیانیه‌ای ضمن گرامیداشت یاد قربانیان آن حمله مرگبار، گفت: «شش سال پیش در چنین روزی، رژیم اسد در منطقه غوطه دمشق دست به یک حمله شیمیایی هولناک با استفاده از گاز اعصاب سارین زد و بیش از ۱۴۰۰ شهروند سوری، که بسیاری از آنها کودک بودند، را به قتل رساند.​»


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG