لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۸

مخالفان چاوز يک سوم کرسيهای پارلمان را در ونزوئلا کسب کردند


مخالفان چاوز يک سوم کرسيهای پارلمان را در ونزوئلا کسب کردند
مخالفان چاوز يک سوم کرسيهای پارلمان را در ونزوئلا کسب کردند

مخالفان دولت هوگو چاوز، رييس جمهوری ونزوئلا، با کسب حدود يک سوم از کرسی های پارلمان، حزب حاکم چاوز را از برتری مطلق در پارلمان کشور محروم ساختند.

تحليلگران سياسی معتقدند با توجه به کاهش قدرت حزب حاکم ونزوئلا در پارلمان، احتمال پيروزی احزاب اپوزيسيون در انتخابات رياست جمهوری سال ۲۰۱۲ آن کشور، قوت بيشتری يافته است.

مردم ونزوئلا روز دوشنبه واکنشهای متفاوتی نسبت به نتيجه انتخابات پارلمانی از خود نشان دادند. مسؤلان انتخاباتی در حالی که هنوز آمار رسمی اعلام نشده بود، روز دوشنبه گفتند حزب حاکم سوسياليست هوگو چاوز دست کم ۹۴ کرسی پارلمان را بدست آورده است و هنوز در اکثريت قرار دارد، اما اپوزيسيون در قالب ائتلاف اتحاد دموکراتيک با کسب ۶۱ کرسی، يک سوم قدرت سابق حزب حاکم در پارلمان را به دست آورده است. پارلمان ونزوئلا دارای ۱۶۵ کرسی است.

اين پيروزی از هم اکنون ناقوس شکست سمبليک ۱۲ سال قدرت مطلق چاوز و توفيق احتمالی نيروهای ديگر در انتخابات آتی رياست جمهوری ونزوئلا را به صدا در آورده است.

هواداران اپوزيسيون روز دوشنبه پس از اعلام نتايج انتخابات سرود می خواندند که: «ما در اکثريتيم.»

مونيکا وِرگارا از ساکنان کاراکاس، پايتخت ونزوئلا، می گويد وقت آن رسيده تا فرصت حکومت به ديگران هم داده شود. مونيکا می افزايد «وقت آن است در کشور ما هم تغييراتی صورت بگيرد. البته اين عقيده شخصی من است. به نظر من اکنون وقت آن رسيده که به ديگران هم فرصت داده شود.»

رهبران اپوزيسيون پس از سالها شکست و اتخاذ اقدامات اشتباه، اکنون تلاش می کنند با استفاده از قدرت خود در پارلمان و اعمال فشار بر چاوز، وی را که حاکم مطلقش می خوانند در انتخابات رياست جمهوری ۲۰۱۲ از قدرت به زير کشند.

اين انتخابات به مثابه رفراندمی جهت تعيين موقعيت حکومت چاوز در افکار عمومی ونزوئلا، تلقی شده است.

XS
SM
MD
LG