لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۹

هوگو چاوز از کاهش ارزش پول ونزوئلا خبر داد


پول ملی ونزوئلا برای معاملات دولتی كه در اولويت قرار دارن ۶۰۲ بوليوار با هر دلار معاوضه می‌شود و در معاملات ديگر هر ۳۰۴ بوليوار با يك دلار برابری خواهد كرد

هوگو چاوز رئيس جمهوری ونزوئلا روز جمعه از کاهش ارزش پول ملی اين کشور در مقابل دلار آمريکا خبر داد. اين اولين بار از سال ۲۰۰۵ تا کنون است که نرخ ثابت ارز در اين کشور دستخوش تغيير می شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هوگو چاوز رئيس جمهوری ونزوئلا از کاهش ارزش پول ملی اين کشور با هدف تقويت بخش عمومی خبر داد.

بنا بر اين گزارش هوگو چاوز روز جمعه برای نخستين بار از سال ‪ ۲۰۰۵ ارزش بوليوار را كاهش داد و يك سيستم تبديل ارز دو نرخی ايجاد کرد که هدف از آن کمک به قرارگرفتن عايدات حاصل از نفت در داخل کشور و پايين نگه داشتن قيمت واردات ضرورری مثل غذا برای مقابله با تورم است.

پول ملی ونزوئلا برای معاملات دولتی كه در اولويت قرار دارند، ۶۰۲ بوليوار با هر دلار معاوضه می‌شود و در معاملات ديگر هر ۳۰۴ بوليوار با يك دلار برابری خواهد كرد.

اين اقدام بسته به نرخ مورد نظر ارزش پول ملی ونزوئلا را ۱۷ الی ۵۰ درصد کاهش می دهد و به گفته رئيس جمهوری ونزوئلا موجب شکوفايی توليد می شود.

نرخ بالاتر، که چاوز آن را «دلار نفتی» خواند ارزش عايدات نفتی ونزوئلا را هنگامی که در محاسبات به بوليوار تبديل می شود دو برابر می کند.

در ونزوئلا نفت تقريباً نيمی از بودجه دولت را تشکيل می دهد اما اين درآمد به خاطر کاهش قيمت نفت در جهان در سال گذشته به شدت کم شده است.

چاوز گفت كه علاوه بر واردات بخش عمومی و پرداختها، بخش بهداشت و سلامت ، واردات مواد غذايی، همچنين بخشهای ماشين آلات، كتاب و فناوری از اين نرخ ترجيحی منتفع مي‌شوند.

هوگو چاوز گفت علاوه بر واردات بخش عمومی واردات مواد غذايی بخش بهداشت و سلامت کالاهای پزشکی و آموزشی در مدارس ماشين آلات و تجهيزيات مربوط به توسعه اقتصادی از جمله کالاها و خدماتی هستند که از نرخ ترجيحی استفاده می کنند.

از سوی ديگر اقلامی چون اتومبيل مخابرات وسايل کامپيوتری، نوشيدنی های الکلی و دخانيات در دسته خارج از اولويت و نرخ بالاتر ارز قرار می گيرد.

نرخ دولتی هر دلار در ونزوئلا از سال ۲۰۰۵ تاکنون با کنترل دولت، در حد ۲۱۵ بوليوار ثابت نگه داشته شده بود.

پيش بينی می شود برابری ارز در ونزوئلا بيشتر در داخل کشور تأثير داشته باشد تا در حوزه بين الملل.

هوگو چاوز در سخنان روز جمعه خود همچنين گفت دولت در بازار های مالی که نرخ دلار آمريکا در مقابل بوليوار تقريبا يک سوم نرخ دولتی است، دخالت خواهد کرد.

او درباره اقدام دولت جزئيات بيشتری بيان نکرد.

کاهش ارزش پول ملی ونزوئلا در حالی رخ می دهد که اين کشور صادرکننده نفت با رکود اقتصادی و تورم ۲۵ درصدی دست به گريبان است. ونزوئلا دارای بالاترين نرخ تورم در آمريکای لاتين است.

XS
SM
MD
LG