لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۸

مقام های دولت چاوز اقدام آمريکا در تحريم شرکت نفت ونزوئلا را محکوم کردند


مقام های دولت چاوز اقدام آمريکا در تحريم شرکت نفت ونزوئلا را محکوم کردند
مقام های دولت چاوز اقدام آمريکا در تحريم شرکت نفت ونزوئلا را محکوم کردند

وزارت امور خارجه آمريکا روز سه شنبه اعلام کرده بود هفت شرکت غير آمريکايی از جمله شرکت ملی نفت ونزوئلا را در چارچوب تلاش های خود برای مقابله با برنامه هسته ای ايران تحريم کرده است.

وزرای امور خارجه و انرژی ونزوئلا روز سه شنبه به تحريم شرکت ملی نفت آن کشور توسط آمريکا واکنش نشان دادند. نيکلاس مادورو، وزير امور خارجه ونزوئلا، تحريم شرکت ملی نفت کشورش را که به دليل مقابله با برنامه هسته ای ايران صورت گرفته، محکوم کرد و آن را اقدامی خصمانه از سوی امپرياليست آمريکا توصيف کرد.

وزير امور خارجه ونزوئلا می گويد: «روابط ونزوئلا با ايران صلح آميز و مبتنی بر همکاری با آن کشور برای ساختن دنيايی تازه است. از اين پس حتی سعی می کنيم روابطمان با جمهوری اسلامی ايران را تعميق ببخشيم و بايد دانست که زمان تعيين تکليف توسط امپراطوری ها سپری شده است.»

وزارت امور خارجه آمريکا می گويد تحريم هفت شرکت غيرآمريکايی و از جمله شرکت ملی نفت ونزوئلا بر اساس قانون تحريم‌های ايران مصوب سال ۱۹۹۶ صورت گرفته است، قانونی که شرکت‌های تحريم شده را از انعقاد هرگونه قرارداد تجاری با دولت آمريکا محروم می ‌کند.

بر اساس اعلام وزارت امور خارجه آمريکا، شرکت ملی نفت ونزوئلا در فاصله زمانی دسامبر سال گذشته ميلادی تا ماه مارس سال جاری دو محموله فرآورده‌های تصفيه شده نفتی به ارزش حدود ۵۰ ميليون دلار به ايران ارسال کرده است.

رافائل راميرز، وزير انرژی ونزوئلا روز سه شنبه گفت کشورش سرگرم بررسی اثرات تحريم‌های آمريکا بر صنعت نفت ونزوئلا است.

تحريم شرکت ملی نفت ونزوئلا از سوی آمريکا در حالی است که اين شرکت روزانه يک ميليون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت به آمريکا ارسال می‌کند و ايالات متحده آمريکا بزرگترين خريدار نفت خام ونزوئلا محسوب می شود.

اما بر اساس اعلام مقام‌های آمريکايی، اقدام عليه شرکت ملی نفت ونزوئلا شامل صادرات نفت اين کشور به آمريکا نمی‌شود و از اين رو تحليلگران اقتصادی بر اين باورند که اين تحريم تاثير چندانی بر روابط تجاری بين شرکت ملی نفت ونزوئلا و آمريکا نخواهد داشت.

XS
SM
MD
LG