لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۱

هوگو چاوز دليل تنش های جاری ونزوئلا را با کلمبيا تشريح کرد


هوگو چاوز دليل تنش های جاری ونزوئلا را با کلمبيا تشريح کرد
هوگو چاوز دليل تنش های جاری ونزوئلا را با کلمبيا تشريح کرد

«هوگو چاوز،» ريیس جمهوری ونزوئلا، چند روز پیش روابط سیاسی خود را با کلمبیا، قطع کرد. این در حالی است که کلمبیا، ونزوئلا را متهم کرده است که یاغی های چپگرای کلمبیايی را در خاک خود، پناه داده است.

هوگو چاوز به کلمبیا هشدار داد که هر برخورد تحریک آمیز یا هر گونه حمله ای به کشور متبوع وی، عکس العملی را به دنبال خواهد داشت.

هوگو چاوز در یک برنامه تلویزیونی بر این مسأله تاًکید کرد که خواهان صلح است اما احتمال یک برخورد را نیز از نظر دور نداشت.

آقای چاوز گفت «در این لحظه، فرماندهی عالی نظامی به دور هم جمع شده و در حال بررسی موقعیت در مرزهاست. من با نیروهای نظامی از جمله پست های مرزی در تماس هستم. آنان نباید در دامان تحریکات بغلطند و باید کاملاً هشیار باشند.»

ريیس جمهوری ونزوئلا سپس گفت که شورای کشوری و همچنین شوراهای امنیتی و دفاعی برای ارزیابی شرايط فعلی کشور لحظه به لحظه با یکدیگر در تماس هستند.

هوگو چاوز اتهام کلمبیا را در این باره که ونزوئلا ۱۵۰۰ شبه نظامی کلمبیايی را در کشور خود جای داده است، الهام گرفته از ایالات متحده دانست.

کلمبیا مدارکی را دال بر این اتهام به نشست اخیر کنفرانس «سازمان کشورهای آمریکايی» در واشنگتن، ارائه کرده است.

از سوی دیگر، الوارو اوری به رييس جمهوری کلمبیا میگوید «ما دوست نداریم که در باره این مسأله -- مسأله حمله سال ۲۰۰۸ میلادی در اکوادور علیه نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا -- فارک -- سخنی بگويیم. ما آن اقدام را برای پایان دادن تروریسمی که مردم ما را می کشت، تنها به این خاطر انجام دادیم که در جهت منافع کشور ما بود نه آن که بخواهیم به کشور برادر خود حمله کنیم. ما می خواهیم تمام مسائل را با توجه به قوانین بین المللی حل کنیم.»

هو گو چاوز در گذشته این استدلال را مطرح کرده است که مقامات آمریکايی از کلمبیا برای به تصویر کشیدن چهره وی به عنوان یک مدافع گروه های شبه نظامی در توجیه مداخله نظامی خود در ونزوئلا، استفاده کرده اند.

XS
SM
MD
LG