لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۴

چاوز: ابتلای رهبران آمريکای لاتين به سرطان شايد کار آمريکا باشد


چاوز: ابتلای رهبران آمريکای لاتين به سرطان شايد کار آمريکا باشد
چاوز: ابتلای رهبران آمريکای لاتين به سرطان شايد کار آمريکا باشد

هوگو چاوز، رييس جمهوری ونزوئلا، در واکنش به خبر بيماری رييس جمهوری آرژانتين، گفت، بدون اينکه قصد متهم کردن کسی را داشته باشد، اما ابتلای چندين نفر از رؤسای جمهوری چپ گرای آمريکای لاتين به بيماری سرطان را تصادفی نمی داند، و فکر می کند دستهای آمريکا در کار است.

رييس جمهوری ونزوئلا روز چهارشنبه بعد از شنيدن خبر بيماری کريستينا فرناندز، رييس جمهوری آرژانتين، گفت: احتمال دارد ايالات متحده راهی پيدا کرده باشد تا از طريق آن به نحوی رهبران کشورهای آمريکای لاتين به بيماری سرطان، مبتلا شوند.

خبر ابتلای خانم فرناندز به بيماری سرطان تيروئيد روز سه شنبه به اطلاع عموم رسيد. پزشکان او می گويند، سلولهای سرطانی فقط در تيروئيد وجود دارد، و هنوز به ناحيه ديگری سرايت نکرده است، بنابراين امکان بهبودی وی بسيار بالا است.

هوگو چاوز، که خود نيز اخيراً از بيماری سرطان رنج برده و اکنون دوران نقاهت را می گذراند، روز چهارشنبه در مراسم جشن آخر سال ارتش در کاراکاس ضمن آرزوی بهبودی برای رييس جمهوری آرژانتين گفت: کريستينا، به جمع بيماران سرطانی خوش آمدی. اما با آن مبارزه کن، من می دانم که شکستش خواهی داد.

اخيراً چندين نفر از رهبران چپ گرای کشورهای آمريکای لاتين، از جمله هوگو چاوز، فرناندز، فرناندو لوگو، رييس جمهوری پاراگوئه، ديلما روسِف و لولا دوسيلوا، رييس جمهوری کنونی و سابق برزيل، به بيماری سرطان مبتلا شده اند.

چاوز بطور ضمنی گفت، احساس می کند، هيچيک از اينها جنبه تصادفی ندارد، و آمريکا را مسبب رواج بيماری سرطان در ميان رهبران آمريکای لاتين دانست.

رييس جمهوری ونزوئلا افزود: توضيحش طبق قانون احتمالات خيلی مشکل است، برای نمونه آنچه برای ما در آمريکای لاتين اتفاق افتاده است. فکر می کنيد عجيب است اگر آنها يک تکنولوژی اختراع کرده باشند که بتوانند افراد را مبتلا به سرطان کنند؟ کی می داند، تا حالا هيچکس به اين فکر نيافتاده است. بعد از ۵۰ سال ما به اين فکر افتاديم، کی می داند چند سال بگذرد تا يک چنين چيزی ثابت شود. نمی دانم من فقط در واقع دارم بلند فکر می کنم، اما خيلی خيلی عجيب است که همه ما سرطان گرفتيم.

به تشخيص پزشکان، کريستينا فرناندز، رييس جمهوری ۵۸ ساله آرژانتين، به بيماری سرطان تيروئيد مبتلا شده که يکی از رايج ترين انواع سرطانها است. وی هفته آينده تحت عمل جراحی قرار خواهد گرفت و به شيمی درمانی يا پرتودرمانی نياز خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG