لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۷

چاوز از کوبا فرمان صادر می کند


چاوز از کوبا فرمان صادر می کند
چاوز از کوبا فرمان صادر می کند

جمعی از اعضای کابینه ونزوئلا برای دیدار و مشورت با هوگو چاوز به کوبا رفته اند. رییس جمهوری ونزوئلا در پی عمل جراحی یک غده سرطانی دوران نقاهت خود را سپری می کند.

منابع خبری می گویند با توجه به حضور وزیر انرژی ونزوئلا، انتظار می رود در مورد نفت بحث شده باشد. سلامت چاوز نگرانی هایی را در مورد خلا سیاسی در ونزوئلا دامن زده است اما مقام های دولتی تلاش می کنند تا به مردم اطمینان دهند. معاون رییس جمهوری روز جمعه گفته بود چاوز در حال استراحت است و به زودی بازخواهد گشت.

چاوز روز پنجشنبه در یک پیام تلویزیونی به مردم ونزوئلا بدون اشاره به نوع بیماری اش گفت برای مداوای سرطان در کوبا تحت عمل جراحی قرار گرفته است. دولت ونزوئلا روز چهارشنبه به دلیل بیماری چاوز اجلاس رهبران آمریکای لاتین در کاراکاس را لغو کرد. قرار بود این اجلاس با میزبانی چاوز، نخستین جلسه شورای جدید منطقه ای جامعه کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب را همزمان با دویستمین سالگرد استقلال ونزوئلا از اسپانیا افتتاح کند. رهبران مخالف دولت خواستار اطلاع رسانی شفاف در مورد بیماری رییس جمهوری شده اند. برخی از فعالان سیاسی گفته اند الیاس خائووا معاون رییس جمهوری باید تا بهبود چاوز جایگزین او شود، اما وی این پیشنهاد را رد کرده است. یک استاد روابط بین الملل دانشگاه ملی استرالیا به صدای آمریکا گفت غیبت چاوز یک خلا قدرت در ونزوئلا بوجود آورده ، زیرا او شخص اول در همه تصمیم گیری های سیاسی است.

XS
SM
MD
LG