لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۵

چاوز نمی تواند در مراسم ادای سوگند حاضر شود


نیکولاس مادورو، معاون رئیس‌جمهور ونزوئلا می گوید هوگو چاوز نمی تواند در مراسم ادای سوگند دور جدید ریاست جمهوری خود حاضر شود.

آقای چاوز برای سومین بار به مقام ریاست جمهوری ونزوئلا انتخاب شده، اما شرایط جسمانی او پس از جراحی سرطان به قدری نامساعد است که امکان شرکت در مراسم سوگند را ندارد.

معاون رئیس‌جمهور ونزوئلا روز جمعه با حضور در تلویزیون دولتی آن کشور اعلام کرد رئیس جمهور نمی تواند در مراسم سوگند در روز پنجشنبه ۱۰ ژانویه شرکت کند.

چاوز در انتخابات ماه اکتبر برای سومین بار به مقام ریاست جمهوری برگزیده شده است و مراسم تحلیف وی قرار بود پیش از آغاز مجمع ملی ونزوئلا توسط دادگاه عالی آن کشور برگزار شود، اما نیکولاس مادورو گفت قانون اساسی روز مشخصی را برای سوگند مشخص نکرده و دادگاه عالی می‌تواند مراسم را در یک روز دیگر برگزار کند.

به نظر می رسد گفته های وی می تواند موجب تشدید اختلاف بین گروه های مخالف و موافق دولت شود.

مخالفین چاوز، به تعویق انداختن ادای سوگند و آغاز به کار او را پیش از این مراسم، خلاف قانون اساسی می دانند. آنها می گویند طبق قانون اساسی در صورتی که شرایط جسمانی چاوز آنقدر وخیم است که نمی تواند در تشریفات رسمی آغاز به کار ریاست جمهوری شرکت کند، باید از کار برکنار شود. گروه های مخالف همچنین خواهان اطلاعات روشن تری درباره وضعیت سلامتی او هستند.

هوگو چاوز اکنون در کوبا به سر می برد. او پس از چند بار جراحی سرطان در بیمارستان تحت مداوا است. چاوز، بیش از سه هفته است که در انظار عمومی ظاهر نشده است. او در سال ۲۰۱۱ به سرطان مبتلا شد اما هرگز بیانیه روشنی درباره شدت بیماری و وخامت حال وی صادر نشد. تنها وزیر اطلاعات ونزوئلا، ارنستو ویلگاس هفته گذشته گفت آقای چاوز پس از جراحی به عفونت شدید ریه و نارسایی تنفسی دچار شده است و معاون او نیز وضعیتش را حساس اما رو به بهبود دانست.

هوگو چاوز پیش از عزیمت به کوبا گفته بود اگر نتواند ظرف ۳۰ روز به سر کار باز گردد نیکولاس مادورو، معاون او، نامزد ریاست جمهوری خواهد بود.

یکی از بزرگترین پیشگویان مکزیکی پیشتر مرگ چاوز را در سال ۲۰۱۳ پیش بینی کرده بود. پیشگویی های آنتونیو واسکوئز در بین مردم آمریکای لاتین از محبوبیت زیادی برخوردار است.
XS
SM
MD
LG