لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۳

حضور مقامات کشورها در مراسم تشییع جنازه چاوز


ده ها تن از مقامات کشورهای جهان برای شرکت در مراسم دولتی یادبود و تشییع جنازه هوگو چاوز رئیس جمهوری فقید ونزوئلا در پایتخت آن کشور جمع شده اند.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، و رائول کاسترو، رئیس جمهوری کوبا، جزو رهبرانی هستند که امروز، جمعه، در کاراکاس حاضر شده اند. آمریکا هیاتی دیپلماتیک فرستاده است.

دولت ونزوئلا می گوید از روز چهارشنبه که تابوت حامل رئیس جمهوری فقید در یک آکادمی نظامی در کاراکاس قرار داده شد تا کنون بیش از دو میلیون نفر از برابر آن گذشته اند.

جسد وی تا هفت روز پس از برگزاری مراسم یادبود نیز در همین محل باقی خواهد ماند تا به میلیون ها ونزوئلائی فرصت داده شود آخرین ادای احترام به وی را، که یکی از جنجالی ترین رهبران جهان با دیدگاه های خاص خود شناخته می شد، انجام دهند.

نیکلاس مادورو، معاون ریاست جمهوری ، اواخر امروز به عنوان رئیس جمهوری موقت سوگند یاد می کند.

وی به احتمال قوی در انتخاباتی که باید ظرف سی روز آینده انجام گیرد در مقابل انریکو کاپریولز، رهبر اپوزیسیون ظاهر می شود، که در انتخابات ریاست جمهوری ماه اکتبر از رقابت با آقای چاوز بازنده شد.

آقای مادورو گفته است جسد چاوز مومیائی می شود و برای همیشه در موزه آکادمی نظامی کاراکاس در معرض تماشای عموم باقی خواهد ماند.

معاون ریاست جمهوری ونزوئلا، آقای چاوز را با رهبرانی انقلابی، از جمله لنین در روسیه و مائو در چین مقایسه کرد که اجسادشان حفظ شده است.

رئیس جمهوری فقید ونزوئلا، روز سه شنبه در سن ۵۸ سالگی پس از دو سال مبارزه با سرطان درگذشت. مرگ وی برای میلیون ها نفر از حامیان عموما فقیرش، که او را دوست داشتند چون ثروت عظیم نفتی کشور را در خدمتشان قرار داده بود، بسیار ناگوار و تکان دهنده محسوب می شود.

اما مرگ آقای چاوز برای مخالفانش که او را به عنوان یک دیکتاتور تقبیح و محکوم می کردند، خبری امیدوار کننده است.
XS
SM
MD
LG