لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۶

چاوز در انتخابات ٢۰١٢ ونزوئلا با لئوپولد لوپز رقابت خواهد کرد


چاوز در انتخابات ٢۰١٢ ونزوئلا با لئوپولد لوپز رقابت خواهد کرد
چاوز در انتخابات ٢۰١٢ ونزوئلا با لئوپولد لوپز رقابت خواهد کرد

هوگو چاوز، رييس جمهوری ونزوئلا، که با سرطان دست و پنجه نرم می کند برای انجام يک دوره ديگر شيمی درمانی راهی کوبا شده است.

هوگو چاوز دوش به دوش ايوو مورالس، رييس جمهوری بوليوی، روز شنبه گفت به کوبا می رود تا دور چهارم شيمی درمانی خود را انجام دهد. آقای چاوز که با سرطان دست و پنجه نرم می کند وعده داد که خود را برای شرکت در کمپين انتخاباتی سال آينده کشورش آماده کند.

رهبر چپ گرا و کاريزماتيک ونزوئلا - اين کشور صادرکننده اول نفت در آمريکای لاتين - را از سال ١۹۹۹تاکنون رهبری کرده و می خواهد دست کم تا سال ٢۰٢۵ در قدرت باقی بماند.

اما اميد او برای بقای رهبری اش با بروز بيماری سرطان در سال جاری به لرزه افتاده است.

رهبر ۵۷ ساله ونزوئلا روز شنبه گفت: «عصر امروز به کوبا می روم.» وی که اين سخنان را در کاراکاس ايراد می کرد ادامه داد: «صبح فردا چهارمين دوره شيمی درمانی را آغاز می کنم که احتمالا آخرين دوره است.»

آقای چاوز با ايجاد تغيير در قانون اساسی ونزوئلا انتخاب مجدد و مادام العمر رياست جمهوری را مجاز کرده است. او گفت تا اواسط هفته آينده پس از پنج روز شيمی درمانی در کوبا به ونزوئلا باز می گردد.

هوگو چاوز قصد دارد در اکتبر ٢۰١٢، در رقابت های انتخاباتی برای يک دوره شش ساله رياست جمهوری ديگر شرکت کند، هرچند اين تصميم کمی دشوار به نظر می رسد.

از سوی ديگر يک دادگاه بين المللی حقوق بشر مستقر در کوستاريکا روز جمعه با رد اتهامات يک رهبر اپوزيسيون ونزوئلا موجب شده که او آماده رقابت با چاوز در انتخابات سال آينده اين کشور شود. مقامات دولتی ونزوئلا لئوپولد لوپز، کانديدای ميانه رو، را به فساد متهم کرده بودند.

آقای چاوز گفته است هرچند با تصميم دادگاه مخالف است اما آن را می پذيرد.

هوگو چاوز می گويد: به نظر من اين تصميم به نفع رقابت ها است. من اين رای را می پذيرم، اما اين دادگاه چه ارزشی دارد؟ برای من هيچ ارزشی ندارد. برای چپ گرايان هيچ ارزشی ندارد؛ کدام دادگاه؟ ارزش يک تار مو از اين دادگاه بيشتر است. يک تار موی من بيشتر از اين دادگاه می ارزد.

هنگامی که آقای چاوز اين سخنان را ايراد می کرد ايوو مورالس، رييس جمهوری بوليوی و متحد سرسخت او، در کنارش بود. آقای مورالس قرار بود که ابتدا به کوبا برود و سپس برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، روانه نيويورک شود.

ايوو مورالس نيز سخنان نيشداری عليه آمريکا بر زبان آورد و گفت: امپراطوری آمريکا ما را مقصر همه چيز می داند. حتی اگر اوباما و همسرش جدا شوند باز هم ايوو و چاوز مقصرند. همه چيز تقصير ما است اما اين چيزها برای ما تازگی ندارد. آنچه که برای ما اهميت دارد، مردممان است. در آمريکای جنوبی تغييرات زيادی رخ داده - تغييرات دمکراتيکی که به نفع همه در آمريکای جنوبی است.

آقای مورالس گفت ديدارش از ونزوئلا غيررسمی و تنها با هدف حمايت از چاوز در آغاز سفر درمانی او به کوبا صورت گرفته است.

XS
SM
MD
LG