لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۹

برگزاری نشستی درباب صلح خاورمیانه در چتم هاوس لندن


جیمی کارتر: «ایران از اقتدار لازم برای به بیراهه کشیدن جریان صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها برخوردار نیست.»

گزارش بیژن فرهودی، لندن

موسسه پژوهشی چتم هاوس در لندن میزبان سه چهره بین المللی: جیمی کارتر رئیس جمهوری پیشین آمریکا، مارتین آهیساری رئیس جمهوری پیشین فنلاند و اخضر ابراهیمی دیپلمات با سابقه الجزایری بود که در چارچوب گروهی به نام Elders یا ریش سفیدان برای برقراری صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها تلاش می کند.

ریاست این گروه با جیمی کارتر رئیس جمهوری پیشین آمریکاست که در نشست چتم هاوس بر لزوم اجرای طرح تشکیل دو کشور اسرائیل و فلسطین در کنار هم تاکید کرد.

کارتر در پاسخ به پرسش بیژن فرهودی در مورد احتمال نقش منفی ایران برای جلوگیری از عملی شدن این راه حل گفت که تهران از اقتدار لازم برای به بیراهه کشیدن جریان صلح برخوردار نیست و تاکید کرد که ۸۱ درصد فلسطینی ها خواستار حل مسالمت آمیز این مناقشه از طریق راه حل تشکیل دو دولت هستند.

سخنرانان با امیدواری محتاطانه ای نسبت به مذاکرات پیش روی اسرائیل و فلسطینی ها با اهتمام جان کری وزیر امور خارجه آمریکا سخن گفتند و خاطر نشان ساختند که دولت آمریکا از این ابتکار عمل جان کری حمایت می کند.

به گفته کارتر حماس گفته است که اگر دولت محمود عباس با اسرائیل به توافق دست یابد با آن مخالفت نخواهد کرد مشروط بر آنکه این توافق در یک همه پرسی مورد تایید اکثریت فلسطینی ها قرارگیرد.
XS
SM
MD
LG