لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۱

یک فرمانده نیروی انتظامی: تنها پنج درصد مردم چهارشنبه سوری را برگزار می کنند


یک فرمانده نیروی انتظامی: تنها پنج درصد مردم چهارشنبه سوری را برگزار می کنند
یک فرمانده نیروی انتظامی: تنها پنج درصد مردم چهارشنبه سوری را برگزار می کنند

فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ گفته است: بیش از نودوپنج درصد مردم تمایلی به برگزاری مراسم چهارشنبه آخر سال ندارند.

سردار حسین ساجدی نیا در آستانه برگزاری آیین چهارشنبه سوری در گفتگو با شبکه اول سیما با اشاره به سیر نزولی حوادث چهارشنبه آخر سال در ده سال گذشته افزود: نخستین بار در سال گذشته در تهران فوتی نداشتیم و سوانح سخت و ناگوار هم بسیار کمتر از سال های گذشته بود و در مجموع آمار سوانح سال قبل در مقایسه با سال های گذشته یک پنجم کاهش نشان می دهد.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ اما برگزارکنندگان آیین چهارشنبه سوری را «هنجارشکن» خوانده و هشدار داد که پلیس با این افراد برخورد خواهد کرد.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ روشن نکرد براساس کدام آمار پیش بینی کرده تنها پنج درصد مردم ایران در این آیین گشایش جشن نوروز شرکت می کنند.

با این همه آمار ارائه شده در این ارتباط خلاف گفته های این فرمانده است. برای نمونه، جانشین فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی در همین روز اعلام کرد: میزان کشفیات انواع ترقه های چهارشنبه سوری امسال بیش ازپانصددرصد یعنی پنج برابر افزایش یافته است.

مرتضی تمدن، استاندار تهران نیز از شناسایی پنجاه و یک انبارک مواد محترقه در استان تهران خبر داد و افزود: طرح برخورد با فروشندگان مواد محترقه به شدت در حال پیگیری است.

سردار اسماعیل احمدی مقدم فرمانده ناجا نیز در گفتگو با رسانه ها از افزایش نیروی پلیس در مراسم چهارشنبه سوری خبر داده و افزوده حضور پلیس در چهارشنبه آخرسال امسال نسبت به سال گذشته حتما پررنگ‌تر خواهد بود. او همچنین تاکید کرد: قطعا پلیس با افرادی كه هنجارشكنی كرده و ایجاد مزاحمت كنند، برخورد می‌كنند و بر اساس هماهنگی صورت گرفته با دستگاه قضایی این افراد تا پایان نوروز در بازداشت باقی می‌مانند.

علیرضا افشار، معاون اموراجتماعی وزارت کشور در گفتگو با خبرگزاری مهر با اشاره به اینکه زنده نگه داشتن آداب و رسوم ممتاز ایرانی موجب نشاط اجتماعی می‌شود، افزوده است: متاسفانه بسیاری از آیین ها و فرهنگ‌های کهن ایرانی به دست فراموشی سپرده شده است، لذا احیای دوباره این فرهنگ‌ها هم اکنون در دستور کار وزارت کشور قرار دارد.

یک منتقد اجتماعی نوشته است: اگر تنها پنج درصد جامعه برگزارکنندگان مراسم چهارشنبه سوری اند؛ پس نیازی به این همه تدابیر و هشدارهای امنیتی و پلیسی نیست. اما باید تا شامگاه سه شنبه منتظر ماند و دید که چه درصدی از مردم جامعه در این مراسم شرکت می کنند.

XS
SM
MD
LG