لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۸

مجازات نقدی به جای زندان، برای تخلفات فرهنگی و پزشکی


مجازات حبس برای برخی از تخلفات فرهنگی و پزشکی در ایران، به جریمه نقدی تبدیل می شود.

اخبار منتشر شده در خبرگزاری های ایران گویای آن است که جریمه نقدی به مرور جایگزین مجازات زندان برای برخی تخلفات در حوزه های مطبوعاتی، فرهنگی و پزشکی می شود.

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز سه شنبه از سیاست مشترک قوه قضاییه و دولت برای تبدیل مجازات‌های حبس به جریمه نقدی برای تخلفات مطبوعاتی خبر داد.

او در پاسخ به خبرگزاری مهر که پرسیده بود «آیا صحت دارد در لایحه مالکیت فکری، مجازات حبس برای خبرنگارانی که مرتکب تخلفات مطبوعاتی می‌شوند، از بین رفته است؟» گفت: «اصولا سیاست قوه قضائیه و همچنین سیاست دولت این است که حداقل مجازات‌های حبس را به مجازات‌های نقدی تبدیل کنند، این امری است که همه با آن موافق هستند که اگر تخلفی صورت گیرد مجازات‌های نقدی جایگزین مجازات‌های حبس بشود و این مناسب‌ تر بشود.»

از سوی دیگر، مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری ایران گفت که سعی بر این است که مجازات متخلفان در حوزه فرهنگ از حبس به مجازات‌ های سبک‌ تر کاهش یابد.

او در حاشیه نمایشگاه کتاب تهران به خبرگزاری فارس گفت: «سعی داریم قانون حبس برای نقض کپی‌ رایت را به مجازات‌ های جایگزین در کل تبدیل کنیم، یعنی مثلا اگر کسی در حوزه فرهنگی تخلفی کرد، زندان نرود. هنرمند، نویسنده و یا انتشاراتی را مجازات‌های بدیل بدهیم و مجازات‌های اجتماعی تعریف کنیم.»

پورمحمدی از عدم صدور مجوز تولید و نشر کتاب، جلوگیری از تهیه اثر هنری یا برگزاری نمایشگاه به عنوان مجازات‌های جایگزین برای متخلفان حوزه فرهنگ نام برد.

بخشنامه ای برای جرائم پزشکی

در خبر دیگری، صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران، از قضات رسیدگی کننده به جرایم پزشکی خواست در مواردی، از مجازات های جایگزین حبس مانند جریمه نقدی استفاده کنند.

در این بخشنامه آمده است که «با توجه به تصویب و ابلاغ مجازات های جایگزین حبس، ضروری است قضات با توجه به حساسیت مشاغل پزشکی و با ملاحظه جايگاه متهم، دفعات يا كيفيت ارتكاب، قصد و نيت، در تعيين كيفر از مجازات جايگزين حبس از نوع جزای نقدی و يا دوره مراقبت استفاده کنند.»

مجازات های جایگزین حبس در قانون مجازات اسلامی، سال گذشته تصویب شد و قوه قضاییه ایران آن را به قضات ابلاغ کرد.
XS
SM
MD
LG