لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۹

اگر می خواهید اسمتان روی کاوشگر «مریخ‌ ۲۰۲۰» حک شود، تا آخر سپتامبر وقت ثبت نام دارید


یک نقاشی از کاوشگر جدید ناسا «مریخ ۲۰۲۰» که قرار است سال آینده به مریخ فرستاده شود.
یک نقاشی از کاوشگر جدید ناسا «مریخ ۲۰۲۰» که قرار است سال آینده به مریخ فرستاده شود.

مریخ‌نورد «مریخ ۲۰۲۰» (Mars 2020) ناسا قرار است سال آینده به سیاره سرخ فرستاده شود و اکنون آژانس فضایی به همه فرصت آن را می دهد تا نام خود را روی این سفینه فضایی بگذارند.

علاقمندان می توانند با پر کردن یک فرم آنلاین در وبسایت ناسا، تا قبل از ۳۰ سپتامبر سال جاری تقاضا بدهند، و از سوی ناسا یک «کارت پرواز به مارس» یادگاری دریافت کنند.

پس از دریافت تمامی نام ها تا موعد مقرر، ناسا آنها را به لابراتوار «مایکرودیوایسز» در آزمایشگاه پیش‌رانش جت در شهر پاسادنا، در ایالت کالیفرنیا می فرستد.

در آنجا، دانشمندان این نام ها را با استفاده از پرتو الکترون روی یک چیپ از جنس سیلیکون حکاکی می کنند، با خطی که باریکتر از یک هزارم ضخامت یک مو است. با حروفی به این ریزی می توان بیش از یک میلیون اسم را روی یک چیپ به اندازه نصف بند انگشت حک کرد. پس از این که حکاکی تمام شد، این چیپ را روی «مریخ‌ ۲۰۲۰» زیر یک پوشش شیشه ای نصب می کنند.

احتمال این که به بیش از یک چیپ نیاز شود، زیاد است. چرا که سال گذشته ۲.۴ میلیون اسم برای نصب روی سطح نشین مریخ «این‌سایت» جمع شد. سطح نشین روباتیک این‌سایت، نوامبر ۲۰۱۸ بر سطح مریخ نشست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG