لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ ایران ۰۴:۳۰

وزارت دادگستری سوئیس دستور انتقال رومن پولانسکی را از زندان به کلبه ییلاقی او صادر کرد


پس از دو ماه که از دستگیری و زندانی شدن رومن پولانسکی، کارگردان فیلم های هنری معروفی چون «شهرچینی» و «پیانیست» در ژنو می گذرد، وزرات دادگستری سوئیس دستور انتقال این کارگردان لهستانی تبار را از زندان به کلبه ییلاقی که او در«گستاد» در ناحیه «آلپاین» دارد صادرکرد.

پولانسکی ۷۶ ساله با قراراستفاده از یک دستبند الکتریکی مخصوص به طورشبانه روز تحت مراقبت پلیس سوئیس خواهد بود تا بالاخره دو دولت ایالات متحده و سوئیس برسر مسئله استرداد او به کالیفرنیا به جرم تجاوز به یک دختربچه ۱۳ساله در سال ۱۹۷۷ در لس آنجلس به توافق برسند.

فولکو گالی، سخنگوی وزارت دادگستری سوئیس اعلام کرد که پولانسکی بعد از ظهر روز جمعه به ویلای زمستانی خود در ناحیه «گستاد» درکوه پایه های آلپاین فرستاده خواهد شد.

پولانسکی، با یک کارنامه پربارسینمایی و فیلم های کلاسیکی چون «بچه رزماری» پس از تلاش های طاقت فرسای وکیل مدافع خود توانست بالاخره هفته پیش اجازه آزادی از زندان و حبس خانگی خود را از مقامات دادگستری سوئیس دریافت کند. او هم چنین به دستور دادگاه سوئیس مجبور به پرداخت چهارونیم میلیون دلار وثیقه مالی شده است. درکشورسوئیس برخلاف ایالات متحده آمریکا، کل مبلغ وثیقه مالی برای آزادی موقت باید پرداخت شود و نه فقط درصدی از آن.

رومن پولانسکی درروز۲۷ سپتامبرهنگامی که برای دریافت یک جایزه سینمایی وارد فرودگاه زوریخ شده بود توسط پلیس سوئیس دستگیر و زندانی شد تا برای اجرای حکم دادگاهی در کالیفرنیا به ایالات متحده آمریکا پس فرستاده شود.

پولانسکی در طول مدت دو ماه گذشته در زندانی در ناحیه «وینترتور» درنزدیکی زوریخ به سر می برد. دیدارکنندگان از این فیلمساز درطول مدت زندان، وکیل مدافع سوئیسی او و کنسول فرانسه در این کشور بوده اند. هنوز مشخص نیست که آیا پولانسکی مستقیما از وینترتور به حبس خانگی در گستاد فرستاده خواهد شد یا این که او را نخست برای وصل دستبند مخصوص الکتریکی به محل دیگری خواهند برد.

رومن پولانسکی، در اواخر دهه ۷۰ میلادی در لس آنجلس متهم به تجاوز و خوراندن مشروبات الکلی به یک دختربچه ۱۳ ساله شده بود. او دردادگاهی که برای بررسی به این اتهامات تشکیل شد، در ۶ مورد بخصوص از جمله تجاوز، خوراندن مشروبات الکلی و سوء استفاده جنسی از یک کودک گناهکار شناخته. پولانسکی در آن زمان برای تقلیل در شدت مجازاتش به اتهام انجام یک عمل جنسی غیرقانونی اعتراف کرد.

این اعتراف باعث شد که دادگاه لس آنجلس ازموارد دیگر این اتهامات صرفنظرکند و پولانسکی به این صورت با یک حکم ۹۰ روزه در زندانی درکالیفرنیای جنوبی حبس شد. پس از گذراندان ۴۲ روز و پس از یک ارزیابی تازه، رومن پولانسکی از زندان آزاد شد اما قاضی دادگاه، یک بار دیگر دستوری مبنی برگذراندن بقیه دوران ۹۰ روز زندان را برای او صادر کرد.

رومن پولانسکی در اول فوریه ۱۹۷۸، روزی که قرار بود حکم رسمی بازداشت دوباره او در دادگاه اعلام شود، از ایالات متحده آمریکا گریخت و از آن زمان تا کنون ساکن فرانسه بوده است. درکشور فرانسه قانونی مبنی براسترداد مجرمین فرانسوی به کشورمحل جرم وجود ندارد.

رومن پولانسکی مدعی است که قاضی و دادستان آمریکایی عدالت را درمورد او رعایت نکرده اند. وکیل مدافع سوئیسی پولانسکی درماه جاری ضمن شرکت دریک دادگاه درکالیفرنیا خواستار تجدید نظردرمورد رومن پولانسکی وحکم محکومیت او در ایالات متحده آمریکا خواهد شد.

XS
SM
MD
LG